ANGLICKÉ ZÁHRADY, KTORÉ MA OHÚRILI

V roku 2018 som mala možnosť absolvovať „pracovný výlet“ po anglických záhradách. Mohé z nich mi vyrazili dych a doteraz z nich čerpám inšpiráciu. Bezpochyby k nim môžem zaradiť The Beth Chatto Gardens neďaleko mesta Colchester. Myslím, že každému, kto sa o zahraničné záhrady a zaujímavé miesta aspoň troška zaujíma bude meno Beth Chatto niečo hovoriť. Bohužiaľ táto dáma opustila náš svet 13. mája 2018 vo veku 94 rokov, no napriek tomu verím, že prežila mnoho krásneho a odkazy, ktoré zanechala vo svojich záhradách budú môcť ešte dlhé roky sledovať doslova desaťtisíce návštevníkov.

V záhrade nájdeme mnoho zákutí, ktoré sa už na prvý pohľad veľmi odlišujú – suché štrkové plochy so suchomilnými trvalkami, vodné plochy, tienisté zákutia s hostami, lesné chodníčky s podrastovými trvalkami, mohutné stromy- och áno, aj moje milované duby! A mnoho, mnoho ďalšieho.

Dnes vám však ukážem zaujímavé miesto, ktoré vzniklo na bývalom parkovisku, ide o Dry Garden /suchá záhrada/ resp. Gravel Garden / štrková záhrada/. Oblasť, kde sa záhrada nachádza je pomerne suchá a preto sa Beth rozhodla, že práve tento priestor bude využitý na výsadbu suchomilných trvaliek, krov, ale aj stromov. Beth preferuje teóriu, že zo záhradou netreba bojovať a nezmyselne vysádzať rastliny tam, kde sa im prirodzene nedarí, ale skôr podporiť miesta správnymi kombináciami. S tvorbou tohto miesta začala už v roku 1991 a aj dnes je vysoko atraktívne a to aj bez dodatočnej – doplnkovej zálievky.

Táto časť  záhrady sa nachádza na pravej strane, hneď pri vstupe do areálu. Okúzlia nás rôzne druhy rozchodníkov, mliečnikov, hľuznatých, ale aj cibuľovitých rastlín. Nájdeme tu aj materinu dúšku, bergéniu, centrant, kocúrnik, šalviu, levandulu, stipu, železník, perovskiu, gauru, ale aj mnohé druhy tráv a iných menej známych trvaliek.
Nechýba ani niekoľko lavičiek, z ktorých môžete pozorovať vejúce trávy vo vetre, či zaujímavé kvety iných trvaliek a krov. Do ďalších zákutí záhrady sa pozrieme už čoskoro.

Celá plocha je vyštrkovaná, no výsadby a štrkové plochy chodníkov sú perfektne vyvážené a tak nepôsobia rušivo.
V záhonoch sa nachádzajú rastliny so striebornými, či sivými listami – tie lepšie odrážajú slnko. Na druhej strane malé listy zabraňujú príliš veľkému odparu vody. Dostupnú vlahu, ktorej je však veľmi málo si ľahšie udržia rastliny s mäsitými alebo chlpatými listami. Skrátka, každý druh, ktorý tu je vysadený je nejakým spôsobom prispôsobený životu na suchých a slnečných miestach.
Odpočinúť si môžete na niekoľkých lavičkách.
Vejúce trávy (Stipa) vo vetre sú naozaj okúzľujúce.

Nuž…a toto je len vstup do úžasného areálu plného nádherných zákutí. Ďalšie krásy vám predstavím už čoskoro.


Janka

Zanechajte mi koment