BOTANICKÁ ZÁHRADA V UTRECHTE- HOLANDSKO

Botanickú záhradu v Utrechte sme navštívili v roku 2018 v rámci natáčania relácie Hurá do záhrady. V máji bola celá záhrada šťavnatá, plná farieb a vôní. Patrí pod správu univerzity, ale je plne dostupná aj pre verejnosť. Svoje si tu nájdu rodiny s deťmi, starí, ale aj mladí, hobby záhradkári, ale aj profesionálni záhradníci.

Páči sa, pozývam vás na foto prehliadku tohto úžasného miesta.

Botanická záhrada v Utrechte bola založená ešte v roku 1939, no v roku 1963 padlo rozhodnutie presunúť záhradu a iné miesto a to v blízkosti vojenskej pevnosti Fort Hoofddijk. Celá záhrada je rozdelená na niekoľko častí, každá z nich je špecifická a venovaná iným taxónom – druhom rastlín. Spolu sa ich tu nachádza okolo 10 000 a celá záhrada sa rozprestiera a 7 ha. Hneď pri vchode môžeme obdivovať netradičné skalky, na ktoré boli využité odpadové materiály, ako betónové kocky, dlažba, či staré betónové skruže.
Na jednej z “betónových gulí” rastie aj veľmi vzácny slovenský endemit lykovec muránsky Daphne arbuscula, ktorého domovom je práve muránska planina. Zber vo voľnej prírode je zakázaný, no dá sa zohnať u niektorých pestovateľov alebo jemu veľmi podobné druhy. Podľa veľkosti rastliny môžeme povedať, že ide o naozaj krásny, veľmi starý kúsok.
Ak prejdeme len o niečo ďalej, natrafíme na obrovskú skalku, ktorá patrí k najväčším v Európe. Vznikla zasypaním vojenských bunkrov. Zasypané neboli hocičím – kamene boli privezené až z Belgicka a keďže je celé Holandsko jednou veľkou rovinou, môžeme tu vidieť niečo naozaj netypické – 12m vysokú nádheru.
V skalke na slnečnej strane nájdeme napríklad aj tieto nádherné guľôčky – Globularia vulgaris, ktoré obľubujú práve slniečko a priepustné pôdy.
V máji kvitli aj netradičné nízke narcisy, ktoré dosahujú výšku okolo 10 – 15 cm. Aj im sa bude dariť v suchšej priepustnej pôde na slniečku. Ak by ste ich pestovanie chceli vyskúšať, pozor najmä na zimnú pôdnu vlhkosť- netreba zabúdať na drenáž.
O kúsok ďalej som objavila inú netradičnú rastlinku s názvom Wulfenia, ktorá na prvý pohľad pripomína prvosienku, no patrí do inej rodiny – do čeľade skorocelovité.
Úsmevný slovenský názov plešivec nesie táto inak veľmi pôvabná rastlinka s ružovými súkvetiami. Jej latinský názov je Antennaria dioica a opäť patrí k tým, ktoré obľubujú slnečné, suché miesta.
V botanickej záhrade sa nachádza niekoľko vodných plôch pri ktorých môžete zrelaxovať.
Lavičky nájdeme aj pri samotnej vojenskej pevnosti
V čase našej návštevy bola neprehliadnuteľná kvitnúca vistéria, ktorá sa šplhala do úctyhodnej výšky.
Blízku spoločnosť jej robili mnohé rastliny, napríklad krásne konstrastujúci mliečnik – Euphorbia characias
Na odvrátenej strane za pevnosťou sa nachádza iný typ skalky – tu v tieni sa darí druhom, ktoré by na priamom celodennom slniečku neprosperovali. Aj v týchto miestach si môžete oddýchnuť na nieľkoľkých lavičkách v príjemnom tieni stromov.
Očarila ma napríklad menej známa trvalka Helonias bullata, ktorá patrí do čeľade ľaliovité. Dosahuje výšku okolo 40cm a v botanickej záhrade vytvárala v mierne vlhkom polotieni naozaj kráse a bohaté trsy plné kvetov.
Veľké zastúpenie tu majú aj zemné orchidey z rodu Pleione. S väčšou námahou ich môžeme pestovať aj v našich záhradách, no odporúčam ich pre istotu zimovať skôr v chladnomilných skleníkoch alebo iných chladných miestnostiach.
No nie sú okúzľujúce?
Za zmienku stojí určite aj “božskokvet” Dodecatheon meadia. Táto trvalka, ktorej kvety nápadne pripomínajú cyklámeny sa hodí na slnečné až polotienisté vlhké miesta s mierne kyslou pôdnou reakciou. Je plne mrazuvzdorná.
V botanickej záhrade nájdeme aj krásne zbierky azaliek, rododendronov, či bambusov.
Vistérie sa nachádzajú na viacerých miestach a práve tu – pod oblúkom si tiež možete výborne oddýchnuť.
Počas našej návtevy sa môj kolega Pavel Chlouba pozhováral o botanickej záhrade v tomto príjemnom prostredí s pani Akkie Joosse – PR manažérkou botanickej záhrady. Pozrieť si to môžete vo videu nižšie.
Botanická záhrada ponúka oveľa viac – okrem nádherných exteriérov sa tu nachádzajú aj skleníky, v ktorých objavíte bohaté zbierky tropických rastlín, mohutných stromov, nájdeme tu Tillandsie, orchidey, či epifity z rodu Rhipsalis.

Navštívili ste Botanickú záhradu v Utrechte aj vy? Alebo sa chystáte?

Video z tohto inšpiratívneho miesta si môžete pozrieť na YOUTUBE HURÁ DO ZÁHRADY.

Janka

Zanechajte mi koment