Cibuľoviny v nádobách. Ako na ne?


ČO SA DOZVIETE?
  • Aké druhy sú vhodné na jesennú výsadbu?
  • Ako vybrať nádoby a substrát?
  • Na čo si dávať pozor pri výsadbe?
  • Kam umiestniť nádoby po výsadbe a počas kvitnutia?
  • Odporúčané weby a e-shopy

V jesennom období sa mi vždy v schránke množia otázky ohľadom výsadby cibuľovín – nielen tých, ktoré obdivujeme v záhrade, ale čoraz viac ľudí ich chce pestovať aj v nádobách. A viete čo moji drahí? Ani sa vám nečudujem. Túto sezónu som vysadila pätnásť nádob aj ja sama a neviem sa dočkať jari. Už teraz však viem, že budúci rok ich opäť niekoľko pribudne. Ak to bude takto pokračovať, o pár rokov bude výsledok výsadieb už veľmi zaujímavý. Prečo? Počas uplnynulej jesene som totiž vysadila len sedem väčších nádob a dnes ich je dvakrát viac.
V našej záhrade sme počas jari 2022 pracovali na terénnych úpravách a presunoch pôdy. Práve nádoby boli jediným riešením, kde som mohla cibuľoviny vysádzať. Počas októbra až decembra si miesto v našich záhonoch našlo viac ako 2 000 ks cibuliek. Je teda veľký predpoklad, že jar “23” bude stáť naozaj za všetky drobné. Článok o ich výsadbe si môžete prečítať  “TU”.   

Od polovice októbra do polovice decembra som vysadila viac ako 2 000 kusov rôznych druhov cibuľovín.

Aké zásadby by sme mali dodržať, ak sa chceme v jarných mesiacoch tešiť z kvetináčov plných farieb?

Vyberajte správne nádoby
Podľa mojich skúseností odporúčam terakotové, teda “hrubšie a pevnejšie” nádoby. Plastové sa mi jednak vo väčšine prípadov veľmi nepáčia a na druhú stranu – ak už ide o pevný, pekný a kvalitný plast, tiež si za ne priplatíte. Patina na terakote je pre mňa ale nenahraditeľná. Rovnako tak môžu dobre poslúžiť drevené nádoby robené na mieru, avšak akékoľvek zo spomínaných by mali mať aspoň 25 – 30 cm priemer/šírku a aspoň 20 cm výšku. Snáď najdôležitejším bodom je však dokonalý odtok vody kvôli nadmernej vlhkosti.

✔️ Nakupujte kvalitné cibule
Nemusíte si hneď objednávať z vychytených špecializovaných stránok, ako vieme, s cibuľovinami sa stretneme aj v supermarketoch. Netvrdím, že som zástancom týchto nákupov, avšak niekoľko sezón ma tešia v záhrade aj takéto cibuľoviny a kvalita bola porovnateľná s tými zo záhradníctva. Prémiové drahšie cibuľky sú naozaj krásne a myslím, že najviac sa oplatí, ak si pozriete stránky zahraničných pestovateľov (zväčša holandských) alebo dovozcov a objednáte priamo od nich. Mávajú však niekedy vyššie minimálne odbery. Ak sa ale spojíte so svojimi kamarátmi, môžete sa dostať na naozaj prijateľnú sumu.
Avšak – akékoľvek cibule kúpite, vždy si ich skontrolujte a vysádzajte len tie zdravé. Ak majú malé poškodenie, zväčša si ho nevšímam.

Zaujímavé zahraničné stránky:
https://www.bulbi.nl
https://www.proplant.cz/ 
https://www.ververexport.cz
https://www.nijssentuin.nl
Katalóg jednotlivých druhov a tipy na výsadbu


Niekoľko “zvyškových” cibuliek a hľuziek som mala na jar 2021 v nádobe na balkóne. Množstvo však nebolo ideálne a rovnako tak ani mix druhov – potešili ma však všetky kvety, či už to boli veternice, tulipány, hyacint alebo tri narcisy. Tento rok som zvolila viac menej jednodruhovú výsadbu do každej nádoby a tak bude efekt oveľa krajší pri plnom kvitnutí.

      

✔️ Doprajte im vhodný substrát: ja som tento rok namiešala záhradnícky substrát s perlitom (ktorý ho vyľahčí), no budúci rok už použijem našu piesčitú záhradnú zeminu s kompostom a perlitom 1:1:1. Cibuľoviny neznášajú ťažké pôdy a najviac sa im darí práve v tých, ktoré sú ľahšie a priepustné. Na spodok nádoby umiestnim niekoľko menších kameňov, či keramzit alebo rozdrvenú tehlu – vytvoria drenážnu vrstvu. Je to dôležité najmä počas zimy, ak je cez deň teplejšie, vy nádoby zalejete alebo na ne naprší a v noci sa ochladí a voda zamrzne. Vytvorí sa často malá škrupinka a tá neprepustí ďalšiu vlahu – vtedy môžu cibule zahnívať. Rovnako tak aj pri nadmernom zavlažovaní aj napriek tomu, že voda odtečie.

✔️ Nádoby naplňte tak, aby ste po vysadení cibuliek mali nad nimi vrstvu rovnajúcu sa zhruba ich veľkosti + si nechajte asi 2 – 3 cm od okraja priestor kvôli zálievke. Zvoľte teda dvoj až trojnásobok ich výšky pri výsadbe. Ak sa rozhodnete pre tzv. lasagnové vysádzanie, umiestnite cibule tak, že tie najväčšie budú v spodnej vrstve, teda o niečo hlbšie, zatiaľ čo tie najmenšie budú úplne hore. Osobne si však myslím, že jednodruhové, či dvojdruhové nádoby vyzerajú najlepšie. Kvitnú vám naplno v jednom čase a môžete si ich po odkvitnutí premiestniť na iné miesto a nechať v pokoji zatiahnuť žltnúce listy. Ak by ste ešte v tomto čase čakali na ďalšie druhy, nebolo by to ideálne. A to aj z toho dôvodu, že by sme im nemali odstraňovať listy, ktoré ešte len začínajú žltnúť. Cibuľky si stále čerpajú nové sily do budúcej sezóny práve pomocou nich.
Z môjho pohľadu je krajšie, keď si vysadíte aspoň tri nádoby z každého obdobia – skoré, stredne skoré a neskoré cibuľoviny a postupne si ich budete odkladať, keď vám odkvitnú.

Cibuľa okrasného cesnaku výrazne poškodená z oboch strán, ktorú som nezachraňovala. Neumiestňujem ich ani do kompostu.

✔️Aké hnojivo použiť? Na jeseň už nehnojím. Nie je to ale nutnosť, najmä vtedy, ak použijete kvalitný substrát, či kompost ako prímes hneď na začiatku.

✔️ Množstvo cibúľ aké vysadíte do jednej nádoby je diskutabilné. Niekto odporúča veľmi hustú výsadbu takmer s dotykom cibuliek, iný aspoň 5 cm rozostupy. Ja som zvolila do nádoby s priemerom 24 cm cca tieto počty: 10 – 12 ks vyšších tulipánov, 15 ks botanických tulipánov, 9 ks narcisov s väčšími cibuľami, 20 ks krókusov, 14 ks okrasných cesnakov (menšie cibule), 9 ks hyacintov. Kombináciu 5 ks bledúľ a 13 ks korunkoviek (Fritillaria uva-vulpis) som už vysádzala do 30 cm nádoby. Všetko však závisí nielen od druhu, ale aj od veľkosti cibuliek samotných odrôd. Ak by boli v menšom počte, efekt by nebol taký pompézny, no neodporúčam ani nádoby preplniť, predsa len aj tieto rastlinky potrebujú svoj priestor. Do nádob dávam určite menšie rozostupy ako v záhrade, pretože tam cibule ponechávam viac sezón a počítam aj s tým, že sa postupne rozmnožia. Z nádob som ich po odkvitnutí a zatiahnutí v tejto sezóne premiestnila do záhrady a na ich miesto som vysadila letničky. V roku 2023 však na skúšku ponechám všetky v tieni domu bez dotknutia a uvidím, ako sa zachovajú v nasledujúcej sezóne.

Na fotkách nižšie sú tieto druhy: Allium – ‘Purple Sensation’, tulipány – Darwin hybridy v odrode ‘Van Eijk’, ružová farba, hyacinty ‘Gipsy Queen’ s Anemone blanda – farebný mix

        

✔️ Počuli ste už o POLARITE ? Je to jednoduché, cibuľky by sme mali vysádzať “správnym smerom”, teda korienkami dole a rastovou špičkou hore. Predstavte si však veľké polia v Holandsku… Myslíte si, že stroj vie, ako otočiť cibuľky správne? 🙃🙂 Nie. Ale samozrejme v malých záhradách, kedy sadíme len niekoľko desiatok či stoviek cibúľ, si na to dávam pozor a troška sa s nimi pohrám. Povedala by som to tak, že im uľahčím cestu na tento svet a budú spoľahlivejšie kvitnúť. Pri niektorých druhoch je to o niečo ťažšie. No ak sa na cibuľku dobre zapozeráte, zbadáte, kde sa nachádza vrchol, špička a kde miesto s korienkami. V nádobách ich vždy sadím špičkou nahor a dávam si na to pozor.
Niekto nádoby odporúča baliť a ochraňovať pred mrazom, ja to však u nás nebudem robiť, nechám ich v tieni na severnej strane domu (BA – Devín). Ak ste však v severnejších, či chladnejších miestach, môžete ich prekryť čečinou, obaliť do jutoviny a pri extrémnych mrazoch ich môžete odložiť aj do pivnice alebo nevykurovanej garáže. Cibuľoviny ocenia ak prejdú chladným obdobím a teplé prostredie by im celkovo neprospievalo.

✔️ Čo s nádobami po vysadení ? Určite nezabudnite na zálievku. Ak však sadím do vlhkého substrátu a padajú prirodzené zrážky, potom to s vodou nepreháňam. Keďže teploty klesajú, substrát vydrží aj dlhšie vlhký. Vďaka drenáži sa ale voda v nádobách držať nebude, krásne vytečie von. Aby som nezabudla – k nádobám nedávam ani podmisky. Nielen na zimu, ale nedávam ich tam ani počas roka. Voda na jednej strane odtečie a rovnako sa mi viac páči, ak sú vedľa seba nádoby poukladané bez nich.

✔️ Neskôr, keď v januári až februári začnú vyrastať, prenesiem ich na polotienisté miesto, kde svieti slniečko denne iba pár hodín. Nebudem ich zatiaľ nechávať na celodennom slnku, pretože nádoby by sa neustále prehrievali a noci ešte bývajú chladné. Ak si necháte nádoby na celodennom slnku a oni preschnú počas kvitnutia, skrátite si dobu tohto jarného potešenia. Preto nezabúdajte na pravidelnú a výdatnú zálievku v období od vyfarbovania pukov, ak substrát preschne.

Vysadené nádoby na dočasnom stanovisku pri dome. Je to SV strana, kde nesvieti slniečko takmer vôbec. Nezabudnem na občasnú miernu zálievku – cca každé štyri týždne, ale opäť to bude závisieť od preschnutia substrátu. Ak by hrozili extrémne dlhodobé mrazy, prekryjem ich čečinou, podložiť ich môžete napríklad polystyrénovými doskami. Tieto cibuľoviny to však zvládli bez akejkoľvek ochrany a na jar to rozbalili v plnej paráde. Snehová pokrývka je v tomto prípade len vítaná. Nezabúdajte sa priebežné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Platí to najmä pre tulipány, narcisy a hyacinty, resp. druhy s väčším kvetom.

     
     

✔️ Termín samotnej výsadby je tiež oriešok, no ja sa prikláňam za koniec októbra až december. Príliš skorá výsadba bude mať za dôsledok vyklíčenie cibúľ. Na druhej strane poznám kolegov, ktorý vysádzajú až do konca roka alebo ešte v priebehu januára – to však tiež veľmi neodporúčam kvôli silným mrazom a tomu, že cibuľky nestihnú úplne zakoreniť. Skúste zvoliť aj vy ten správny stred, podľa toho, kde sa vaša záhrada nachádza. 🙂 Ak ste videli našu reláciu o cibuľovinách z parku Keukenhof, možno ste postrehli, že záhradníci tiež sadia pokojne aj v decembri. Nezabúdajte však, že Holandsko má úplne iné klimatické pomery ako my a tiež na to, že oni ich musia vysadiť okolo 150 tisíc na hlavu v priebehu pár mesiacov.
Tento rok budem vysádzať nádoby aj v polovici decembra. Viete ako, akcie z Plantexu treba využiť do poslednej chvíľky. Alebo ešte lepšie – do poslednej cibuľky.

✔️Ako teda dopadli moje výsadby z roku 2021? Výborne, jar bola farebná, svieža a voňavá. Keďže som nemala možnosť výsadby priamo do záhonov, bola som rada aspoň za túto možnosť. Bolo to moje veľké potešenie a pri každej návšteve terasy som rozmýšľala, aké druhy vysadím na jeseň.

           

Viackrát ste mi písali o bohatých výsadbách známeho záhradníka s menom Claus Dalby, ktorého schody sú ozdobené počas celého roka. Je to nádhera, to nepopieram, ale aj tu sa ukazuje, že v množstve je sila. Preto nebuďte sklamaní, ak sa vaše tri, či štyri kvetináče nevyrovnajú tomu, čo vidíte často na webe.
Práve naopak! Tešte sa z každej jednej rozkvitnutej cibuľky a zapisujte si termíny, množstvá a odrody, aby ste boli poučení do nasledujúcej sezóny. Ako inak – využite na to Záhradnícky diár 2O23. 🙂

Ak máte správnu ruku pri výbere farieb, môžete ich ladiť aj v takýchto jemných odtieňoch, opäť však pripomínam množstvo druhov, ale aj kusov. Všimnite si patinu na nádobách – nebojte sa jej, pôsobí prirodzene a dokonca akýmsi spôsobom zjednocuje rôznorodé typy nádob.

Za zmienku však určite stojí aj čarovná žienka z ČR, pani Martina Lhotová, ktorá sa stala aj mojou inšpiráciou a to nielen v pestovaní cibuľovín. Kliknite si na jej meno a pokochajte sa rôznorodou nádherou, ktorá jej rastie každoročne pod rukami.

  

Verím, že som vás inšpirovala a že si vysadíte aspoň jednu nádobu, ktorá bude zdobiť vaše balkóny, terasy, či schody do domu. Aj keď… dve, tri, či štyri tiež nie sú zlý nápad, čo povie?

Prajem vám úspešnú ruku vo výbere cibuliek a pri ich výsadbe. Janka👩‍🌾

Pridaj komentár

BIELIKOVA ZÁHRADY
© 2024 - Bielikova.com | Všetky práva vyhradené | Created by webyashopy.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram