CIBUĽOVINY V NÁDOBÁCH. AKO NA NE?

V jesennom období sa mi vždy v schránke množia otázky ohľadom výsadby cibuľovín – nielen tých, ktoré obdivujeme v záhrade, ale čoraz viac ľudí ich chce pestovať aj v nádobách. A viete čo moji drahí? Ani sa vám nečudujem, túto sezónu som vysadila sedem nádob aj ja sama a už teraz viem, že budúci rok ich niekoľko ešte pribudne. Porušila som teda staré známe, “obuvníkove deti chodia bosé”.
Keďže našu záhradu čakajú ešte plošné úpravy a presuny pôdy, vysadila som ich aj na voľnú plochu, ale len pod koruny stromov, tie musia totižto zostať aj naďalej v pôvodnej výške a tak je jasné, že ani cibuľky nebudú v jarných mesiacoch prisypané vysokou vrstvou. Článok o ich výsadbe si môžete prečítať v sekcii V záhrade.


Pozrime sa však na zúbok výsadbe cibuľovín v nádobách…

Aké zásadby by sme mali dodržať, ak sa chceme v jarných mesiacoch tešiť z kvetináčov plných farieb?

Vyberajte správne nádoby
– Podľa uplynulých skúseností odporúčam terakotové, hlinené, keramické, skrátka “hrubšie a pevnejšie” nádoby. Plastové sa mi jednak vo väčšine prípadov veľmi nepáčia a na druhú stranu – ak už ide o pevný, pekný a kvalitný plast, priplatíte si za ne. Rovnako tak môžu dobre poslúžiť drevené nádoby robené na mieru, avšak akékoľvek zo spomínaných by mali mať aspoň 25 – 30 cm priemer/šírku a aspoň 20 cm výšku. Dôležitým bodom je odtoková dierka kvôli nadmernej vlhkosti.

Niekoľko cibuliek a hľuziek som mala na jar v nádobe na balkóne aj ja. Množstvo však nebolo ideálne a rovnako tak ani mix druhov – potešili ma však všetky kvety, či už to boli veternice, tulipány, hyacint alebo tri narcisy. Tento rok som zvolila viac menej jednodruhovú výsadbu do každej nádoby a tak bude efekt oveľa krajší pri plnom kvitnutí.


Vyberajte kvalitné cibule
Nemusíte si hneď objednávať z vychytených špecializovaných stránok, ako vieme, stretneme sa s nimi aj v supermarketoch. Netvrdím, že som zástancom týchto nákupov, avšak niekoľko sezón ma tešia v záhrade aj takéto cibuľoviny a kvalita bola porovnateľná s tými zo záhradníctva. Prémiové drahšie cibuľky sú naozaj krásne a myslím že najviac sa oplatí, ak si pozriete stránky zahraničných pestovateľov (zväčša holandských) alebo dovozcov a objednáte priamo od nich. Mávajú niekedy vyššie minimálne odbery, no ak sa spojíte so svojimi kamarátmi, môžete sa dostať na naozaj prijateľnú sumu.
Avšak – akékoľvek cibule kúpite, vždy si ich skontrolujte a vysádzajte len tie zdravé. Ak majú malé poškodenie, môžete ich vysadiť v záhrade bokom od iných výsadieb.

Zaujímavé stránky:
https://www.bulbi.nl
https://www.proplant.cz/ 
https://www.ververexport.cz
https://www.nijssentuin.nl
Katalóg jednotlivých druhov a tipy na výsadbu

Cibuľa okrasného cesnaku poškodená z oboch strán, ktorú som nezachraňovala. Neumiestňujem ich ani do kompostu.

✅ Doprajte im vhodný substrát: ja som tento rok namiešala záhradnícky substrát s perlitom (ktorý ho vyľahčí), no budúci rok už použijem našu piesčitú záhradnú zeminu s kompostom 1:1. Cibuľoviny neznášajú ťažké pôdy a najviac sa im darí práve v tých, ktoré sú výživné a priepustné. Na spodok nádoby umiestnim niekoľko kameňov, použiť môžete aj keramzit alebo rozdrvenú tehlu, ktorá vytvorí drenážnu vrstvu. Je to dôležité najmä vtedy, ak je cez deň napríklad teplo, vy nádoby zalejete alebo na ne naprší a v noci sa ochladí a voda v spodnej vrstve zamrzne. Vytvorí sa malá škrupinka a tá neprepustí ďalšiu vlahu – vtedy môžu cibule zahnívať. Rovnako tak aj pri nadmernom zavlažovaní aj napriek tomu, že voda odtečie.

✅ Nádoby naplňte tak, aby ste po vysadní cibuliek mali nad nimi vrstvu rovnajúcu sa zhruba ich veľkosti + si nechajte asi 2-3 cm od okraja priestor kvôli zálievke. Zvoľte teda dvoj až trojnásobok ich výšky. Ak sa rozhodnete pre tzv. lasagnové vysádzanie, umiestnite cibule tak, že tie najväčšie budú v spodnej vrstve, zatiaľ čo tie najmenšie úplne hore. Osobne si však myslím, že jednodruhové nádoby vyzerajú najlepšie. Kvitnú vám naplno v jednom čase a môžete si ich po odkvitnutí premiestniť na iné miesto a nechať v pokoji zatiahnuť žltnúce listy. Ak by ste ešte v tomto čase čakali na ďalšie druhy, nebolo by to ideálne. A to aj z toho dôvodu, že by sme im nemali odstraňovať listy, ktoré ešte len žltnú. Cibuľky si stále čerpajú nové sily do budúcej sezóny práve pomocou nich.
Z môjho pohľadu je krajšie, keď si vysadíte aspoň tri nádoby z každého obdobia – skoré, stredne skoré a neskoré cibuľoviny a postupne si ich budete odkladať, keď vám začnú žltnúť listy.

Tulipány a modrice vysadené v drevených nádobách. Fotené v holandskom parku Keukenhof.


✅ Aké hnojivo použiť? Na jeseň už nehnojím, ale po vzchádzaní, keď majú pár centimetrov môžete pridať do zálievky hnojivo na kvitnúce rastliny. Nie je to ale nutnosť, najmä vtedy, ak použijete kvalitný substrát, kompost na začiatku. Živiny však privítajú na začiatku vegetácie, kedy vzchádzajú – je možné využiť aj pomaly rozpustné dlhodobo pôsobiace hnojivá pri výsadbe.

✅ Množstvo cibúľ aké vysadíte do jednej nádoby je diskutabilné. Niekto odporúča zvoliť veľmi hustú výsadbu takmer s dotykom cibuliek, iný aspoň 5cm rozostupy. Ja som zvolila do nádoby s priemerom 24cm cca 14ks vyšších tulipánov, 15 ks botanických, 9 ks narcisov s veľkými cibuľami, 20 ks krókusov, 14 ks okrasných cesnakov, 9 ks hyacintov a kombináciu 5 ks bledúľ a 13 ks korunkoviek (Fritillaria uva-vulpis) do 30cm nádoby. Všetko však závisí nielen od druhu, ale aj od veľkosti cibuliek samotných. Ak by boli v menšom počte, efekt by nebol taký výrazný, no neodporúčam ani nádoby preplniť, predsa len aj tieto rastlinky potrebujú priestor. Do nádob dávam určite menšie rozostupy ako v záhrade, pretože tam cibule ponechávam viac sezón a počítam aj s tým, že sa postupne rozmnožia. Z nádob ich pravdepodobne po odkvitnutí a zatiahnutí premiestnim do záhrady a na ich miesto vysadím letničky.

Tulipány – Darwin hybridy v odrode ‘Van Eijk’, ružová farba
Bleduľa letná- Leucojum aestivum ‘Gravetye Giant v kombinácii s korunkovkou – Fritillaria uva – vulpis
Cesnak – Allium alflatuense mix farieb ‘Sensation’

 ✅ Počuli ste už o POLARITE? Je to jednoduché, cibuľky by sme mali vysádzať “správnym smerom”, teda korienkami dole a rastovou špičkou hore. Predstavte si však veľké polia v Holandsku….myslíte si, že stroj vie, ako otočiť cibuľky správne? 🙃🙂Ale samozrejme v malých záhradách, kedy sadíme len niekoľko desiatok, či stoviek cibúľ si na to dávam pozor a troška sa s nimi pohrám aj keď to nie je nutné. Povedala by som to tak, že im uľahčím cestu na tento svet a budú spoľahlivejšie kvitnúť. Pri niektorých druhoch je to o niečo ťažšie, no ak sa na cibuľku dobre zapozeráte, zbadáte, kde sa nachádza vrchol, špička a kde miesto s korienkami. V nádobách ich vždy sadím špičkou nahor a dávam si na to pozor.

Čo s nádobami po vysadení? Určite nezabudnite na poriadnu zálievku. Nestačí, ak cibuľkám nalejete deci, či dva. Ja sa nebojím naliať do nádob aj viac litrov – podľa veľkosti a to z toho dôvodu, aby sa zavlažil celý objem substrátu. Keďže teploty klesajú, substrát vydrží aj dlhšie vlhký. Vďaka drenáži sa voda v nádobách však držať nebude, ale krásne vytečie von. Aby som nezabudla – k nádobám nedávam ani podmisky. Nielen na zimu, ale aj nedávam ich tam ani počas roka. Viac sa mi páči, ak sú vedľa seba poukladané bez nich – čiže veľmi jednoduchý dôvod. Počas zimy by tam však opäť stála prebytočná voda.
Niekto nádoby odporúča baliť a ochraňovať pred mrazom, ja to však u nás nebudem robiť, nechám ich v tieni pod strechou (BA – Devín). Ak ste však v severnejších, či chladnejších miestach, môžete ich prekryť čečinou, obaliť do jutoviny a pri extrémnych mrazoch ich môžete odložiť aj do pivnice alebo nevykurovanej garáže. Cibuľoviny potrebujú prejsť chladom aby kvitli a teplé prostredie by im celkovo neprospievalo.
Neskôr, keď v januári až februári začnú klíčiť, prenesiem ich na polotienisté miesto, kde svieti pár hodín denne slniečko. Nebudem ich nechávať na celodennom slnku, pretože nádoby by sa neustále prehrievali a noci ešte bývajú chladné. Rovnako ich nechám na podobnom mieste aj počas kvitnutia a nebudem zabúdať na pravidelnú zálievku. Ak si necháte nádoby na celodennom slnku a oni preschnú počas kvitnutia, skrátite si dobu tohto jarného potešenia.
U rodičov ich celé ako sú vysadené zakopem do skleníka a niekedy vo februári ich vynesiem von.

Vysadené nádoby na dočasnom stanovisku pri dome. Keď teploty klesnú pod nulu, umiestnim ich pod strechu, kde zostanú do klíčenia cibúľ. Nezabudnem na občasnú miernu zálievku – predpokladám každé tri až štyri týždne, ale opäť to bude závisieť od preschnutia substrátu. Ak by hrozili extrémne dlhodobé mrazy, prekryjem ich jutovinou a čečinou, podložiť ich môžete napríklad polystyrénovými doskami.

Termín samotnej výsadby je tiež oriešok, no ja som pri všetkých druhoch za október až november. Príliš skorá výsadba bude mať za dôsledok vyklíčenie cibúľ. Na druhej strane poznám kolegov, ktorý vysádzajú až do konca roka alebo ešte v priebehu januára – to však tiež veľmi neodporúčam kvôli silným mrazom a tomu, že cibuľky nestihnú úplne zakoreniť. Skúste zvoliť aj vy ten správny stred. 🙂 Ak ste videli našu reláciu o cibuľovinách z parku Keukenhof, možno ste postrehli, že záhradníci tiež sadia pokojne aj v decembri. Nezabúdajte však, že Holandsko má úplne iné klimatické pomery ako my a tiež na to, že oni ich musia vysadiť okolo 150 tisíc na hlavu v priebehu pár mesiacov.

✅ Rovnako tak ste mi písali o bohatých výsadbách známeho záhradníka s menom Claus Dalby, ktorého schody sú ozdobené počas celého roka. Je to nádhera, to nepopieram, ale aj tu sa ukazuje, že v množstve je sila. Preto nebuďte sklamaní, ak sa vaše tri, či štyri kvetináče nevyrovnajú tomu, čo vidíte často na webe.
Práve naopak! Tešte sa z každej jednej rozkvitnutej cibuľky a zapisujte si termíny, množstvá a odrody, aby ste boli poučení do nasledujúcej sezóny.

Pri takomto množstve kvetináčov a správnom načasovaní kvitnutia sa dá už naozaj vytvoriť niečo nadštandartné.
Ak máte správnu ruku pri výbere farieb, môžete ich ladiť aj v takýchto jemných odtieňoch, opäť však pripomínam množstvo druhov, ale aj kusov. Všimnite si patinu na nádobách – nebojte sa jej, pôsobí prirodzene a dokonca akýmsi spôsobom zjednocuje rôznorodé typy nádob.

✅ Za zmienku však určite stojí aj čarovná žienka z ČR, pani Martina Lhotová, ktorá sa stala aj mojou inšpiráciou a to nielen v pestovaní cibuľovín. Kliknite si na jej meno a pokochajte sa rôznorodou nádherou, ktorá jej rastie každoročne pod rukami.

Cibuľoviny sú úžasné aj v kombinácii s dvojročkami, či letničkami. Zdroj: FB Martina Lhotová
A čo poviete na túto farebnú kombináciu? V pozadí kvitnú trvalky Delphinium, Campanula, Salvia nemorosa a svoje puky ukazuje aj Hydrangea paniculata. Zdroj: FB Martina Lhotová
Aj muži majú svoje dni, či ako sa to povie? Trocha recesie z holandského parku Keukenhof. Vám však odporúčam vybrať prírodnejšie pôsobiace nádoby na výsadby. 🙂
Tulipány vo veľkej plastovej nádobe. Všimnite si ich počet a teda aj hustotu. Aj keď sa jedná len o pár týždňov parády v roku, myslím že stojí zato, aby sme ju vyskúšali mať aj doma. Po odkvitnutí môžete výsadby nahradiť letničkami a tešiť sa do jesene – keď letničky omrznú, nahradíte ich opäť cibbuľkami. Každý rok si tak môžete vytvárať nové kombinácie.

Verím, že som vás inšpirovala a že si vysadíte aspoň jednu nádobu, ktorá bude zdobiť vaše balkóny, terasy, či schody do domu. Aj keď…dve, tri, či štyri tiež nie sú zlý nápad, čo poviete? 💚

Prajem vám úspešnú ruku vo výbere cibuliek a pri ich výsadbe. Janka

Zanechajte mi koment