ČO PRÁVE KVITNE? MESIAC: MAREC

Sem tam sa tu objavia zábery rastlín, ktoré som v danom mesiaci zachytila, či už v mojej záhrade alebo v tých vašich. Samozrejme všetko záleží aj od toho, kde rastliny rastú – inak sa budú správať v rovnakom termíne Bratislave a inak v Poprade. Budem rada, ak mi zanecháte komentár o tom, čo práve kvitne u Vás. Moje rastliny sú zachytené zväčša zo záhrady rodičov v Lednici, zo záhrady v Nitre, či balkóna v Bratislave. Tentokrát z mesiaca MAREC 🍀🍀🍀🍀

Začiatok mesiaca sa niesol v objavovaní. V objavovaní rastlín, ktoré po zime začali vzchádzať a prebúdzať sa. Medzi nimi nechýbali krókusy, snežienky, hyacinty, či drobné anemonky. Zahanbiť sa však nedal ani kučeravý petržlen s novými listami, ktorý v našej kuchyni nesmie chýbať.
Kvitnúť začali aj kráľovné jari – čemerice, svíb, prvosienky v medzerách medzi nášľapnými kameňmi, “divoké slivky” a objavili sa aj jemné listy srdcoviek. Všímate si detaily na rastlinách? Niekedy sú skutočne fascinujúce- či už farbou alebo tvarom.
V záhonoch sa objavili aj korunkovky kráľovské, ktoré kvitnú v oranžovej a žltej farbe. Rododendronom a azalkám sa nalievajú kvetné puky, pri rýľovaní záhonov objavujem zabudnuté “mini” mrkvičky z minulej sezóny a veľkokveté krókusy čochvíľa finšujú so svojimi pukmi. Krpčiarka čaká na jarnú údržbu, pri ktorej odstraňujem všetky suché listy – ale opatrne, aby som nepoškodila súkvetia, ktoré už vyrastajú zo zeme.
O pár dní neskôr zbadám na okraji záhona chocholačku (Corydalis), ktorá sa objavuje bežne aj vo voľnej prírode, veternica vznešená vo fialovej farbe spolu s fialkami a prvosienkami tiež kvitnú naplno a pomaly ožívajú aj v lete kvitnúce tavoľníky. Nezaostáva ani ovocný krík, ktorého plody dozrievajú už v máji. Hádate správne, ak tipujete, že ide o žltokvitnúci zemolez – Lonicera kamtschatica.
V iných záhonoch sa objavujú modrice, hyacint v obkolesení mliečnika, stále kvitne dulovec, ale aj kalina vonná (Viburnum farreri). A verte tomu, že jej vôňa je naozaj omamná. Na sile naberajú aj skalnice, či už priamo v skalke, ale aj tie, ktoré mám vysadené v nádobách. Často sú po zime akoby “zatvorené”, ale to vôbec nevadí- ich ružice sa čoskoro doslova napijú vodou a opäť budú zdobiť všetky miesta počas celej sezóny.
V chladnejšej Lednici kvitnú aj v polovici mesiaca krókusy, začínajú vyrastať tulipány, niektoré čemerice sú stále v puku a z pôdy vykúka aj vitamínová bomba – medvedí cesnak.

Tak ako? Čo kvitne a čo sa prebúdzalo v marci vo vašich záhradách?

Janka ☀️

Zanechajte mi koment