Otázka, ktorú ste si možno položili už viackrát pri pohľade na rôzne zoznamy jedovatých a inak nebezpečných rastlín…

Ako už mnohí viete, pred pár mesiacmi sa zo mňa stala mamina a s pribúdajúcimi schopnosťami nášho mini človeka som zistila, že ani ja sama sa presne nevyznám v jednotlivých izbových rastlinách a ich “toxicite”. Aj keď nie som v tejto téme prehnane citlivá, zaujímalo ma, ako sú na tom interiérové druhy – najmä tie ,ktoré pestujeme a ktoré patria medzi mojich obľúbencov. Poďme sa na to mrknúť spolu.
Premýšľali ste pri kúpe rastlinky o tom, či je nejakým spôsobom pre človeka, či zviera jedovatá alebo inak nevhodná? Keď sa nad touto témou zamyslím – napísať zrozumiteľný, krátky a výstižný text bude pre mňa ťažšie, ako som si myslela. Prečo?
Obzrite sa okolo seba, či už stojíte v prírode, v záhrade, v byte alebo na terase. Samozrejme za predpokladu, že sa tam nachádzajú rastliny. Viete koľko z nich je jedovatých? Čo vás napadne ako prvé, keď zistíte ako to vlastne je? Že možno práve vaša najobľúbenejšia rastlinka je vysoko toxická nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá? Budete sa jej chcieť zbaviť? Rovno to spravíte? Alebo ju budete rešpektovať, niečo sa o nej naučíte a to isté budete učiť aj svoje deti? Ciest je mnoho, no ja osobne sa prikláňam k tej poslednej. Možno je to už moja osobná “záhradnícka porucha”, ale názvy rastlín hovorím svojej dcére už teraz. 🙂 Áno, má necelých osem mesiacov. Len si to predstavte, že medzi jej prvé slová bude patriť Linum usitatissimum! Okej, sranda bokom, základné opatrenia som spravila aj ja a všetko nebezpečné som odstránila už teraz z jej dosahu.
Rada však v súvoslosti s touto témou spomínam na moje cesty, ktoré ma veľa naučili. Naučili ma veľa samotní ľudia a ich prístup k prírode a všetkým rastlinám. Či už to boli roľníci v Laose, Kambodži, zberači lístkov na čajovníkových plantážach v Indii alebo moji milovaní z indiánskych kmeňov v džungli v Ekvádore a Peru. Ich pokora a láska ku všetkému živému môže inšpirovať mnohých z nás.
Na ktoré obľúbené izbové rastliny si treba dať pozor?
Môžeme si ich rozdeliť do niekoľkých skupín a to:
1. Kontaktné – spôsobujúce problémy pri kontakte s pokožkou, ako sú pálenie, svrbenie, či bolesť
2. Spôsobujúce mierne príznaky ako hnačky, preháňanie, či nevoľnosť po požití, no nie sú život ohrozujúce. Taktiež môžu pri požití spôsobiť opuchy jazyka, sliznice, bolesť.
3. Nebezpečné – môžu spôsobovať vážne problémy so srdcom, pečeňou, obličkami, silné hnačky, zvracanie, nevoľnosti, opuchy, bolesti, čo môže byť aj život ohrozujúce. V prípade požitia odporúčam kontaktovať toxikologické centrum.
Napriek tomu, že nižšie spomenuté druhy patria k “nebezpečným”, budú vždy patriť aj k mojim obľúbeným izbovkám. Nebudem ich vyhadzovvať, no naučím sa ich rešpektovať a nájdem im vhodné miesto.














…a viaceré iné druhy…

Ktorých druhov sa teda naopak nemusíme obávať a nie sú pre človeka toxické?



















…a viaceré iné ako napríklad Fittonia, Tillandsia – bromélie, Ctenanthe, Chamaedorea elegans, Beaucarnea recurvata, sukulenty, bylinky…
Ako to robiť s deťmi bezpečne?
♻️ Premýšľajte hravo – sledujte s deťmi malé zázraky pri vzchádzaní semien
♻️ Spoločne si vysejte bylinky alebo iné obľúbené rastlinky
♻️ Rozmnožte si sukulenty pomocou listov
♻️ Vymieňajte si bezpečné rastliny so svojimi kamarátmi
♻️ Učte sa, neztracujte rastlinky kvôli tomu, že sú “nebezpečné”
♻️ Vážte si prírodu a to, čo nám ponúka
♻️ Starajte sa o svoje rastliny s láskou
Zaujímavé zahraničné linky:
https://calpoison.org/topics/plant#how-use
https://www.aspca.org
https://pfaf.org