IZBOVÉ RASTLINY – TO AJ TÁTO JE NEBEZPEČNÁ?

Otázka, ktorú ste si možno položili už viackrát pri pohľade na rôzne zoznamy jedovatých a inak nebezpečných rastlín…

Ako už mnohí viete, pred pár mesiacmi sa zo mňa stala mamina a s pribúdajúcimi schopnosťami nášho mini človeka som zistila, že ani ja sama sa presne nevyznám v jednotlivých izbových rastlinách a ich “toxicite”. Aj keď nie som v tejto téme prehnane citlivá, zaujímalo ma, ako sú na tom interiérové druhy – najmä tie ,ktoré pestujeme a ktoré patria medzi mojich obľúbencov. Poďme sa na to mrknúť spolu.

Premýšľali ste pri kúpe rastlinky o tom, či je nejakým spôsobom pre človeka, či zviera jedovatá alebo inak nevhodná? Keď sa nad touto témou zamyslím – napísať zrozumiteľný, krátky a výstižný text bude pre mňa ťažšie, ako som si myslela. Prečo?

Obzrite sa okolo seba, či už stojíte v prírode, v záhrade, v byte alebo na terase. Samozrejme za predpokladu, že sa tam nachádzajú rastliny. Viete koľko z nich je jedovatých? Čo vás napadne ako prvé, keď zistíte ako to vlastne je? Že možno práve vaša najobľúbenejšia rastlinka je vysoko toxická nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá? Budete sa jej chcieť zbaviť? Rovno to spravíte? Alebo ju budete rešpektovať, niečo sa o nej naučíte a to isté budete učiť aj svoje deti? Ciest je mnoho, no ja osobne sa prikláňam k tej poslednej. Možno je to už moja osobná “záhradnícka porucha”, ale názvy rastlín hovorím svojej dcére už teraz. 🙂 Áno, má necelých osem mesiacov. Len si to predstavte, že medzi jej prvé slová bude patriť Linum usitatissimum! Okej, sranda bokom, základné opatrenia som spravila aj ja a všetko nebezpečné som odstránila už teraz z jej dosahu.
Rada však v súvoslosti s touto témou spomínam na moje cesty, ktoré ma veľa naučili. Naučili ma veľa samotní ľudia a ich prístup k prírode a všetkým rastlinám. Či už to boli roľníci v Laose, Kambodži, zberači lístkov na čajovníkových plantážach v Indii alebo moji milovaní z indiánskych kmeňov v džungli v Ekvádore a Peru. Ich pokora a láska ku všetkému živému môže inšpirovať mnohých z nás.

Na ktoré obľúbené izbové rastliny si treba dať pozor?


Môžeme si ich rozdeliť do niekoľkých skupín a to:

1. Kontaktné – spôsobujúce problémy pri kontakte s pokožkou, ako sú pálenie, svrbenie, či bolesť
2. Spôsobujúce mierne príznaky ako hnačky, preháňanie, či nevoľnosť po požití, no nie sú život ohrozujúce. Taktiež môžu pri požití spôsobiť opuchy jazyka, sliznice, bolesť.
3. Nebezpečné – môžu spôsobovať vážne problémy so srdcom, pečeňou, obličkami, silné hnačky, zvracanie, nevoľnosti, opuchy, bolesti, čo môže byť aj život ohrozujúce. V prípade požitia odporúčam kontaktovať toxikologické centrum.

Napriek tomu, že nižšie spomenuté druhy patria k “nebezpečným”, budú vždy patriť aj k mojim obľúbeným izbovkám. Nebudem ich vyhadzovvať, no naučím sa ich rešpektovať a nájdem im vhodné miesto.

Euphorbia pullcherima – /1/ kto by nepoznal vianončnú hviezdu/ ružu? Opäť pozor, tak ako aj iné druhy z rodu Euphorbia obsahuje “biele mlieko”, teda latex, ktoré dráždi pokožku a môže spôsobiť pľuzgiere. Dajte si pozor na zasiahnutie očí.
Dieffenbachia – /1,3/ známa kráska s typickou kresbou na listoch môže spôsobiť podráždenie pokožky a slizníc, pozor na koktakt s očami – hrozí zápal rohovky. Po požití vedie podráždenie k opuchom, zvracaniu a bohužiaľ sa môže skončiť aj smrťou. Poznáme viacero farebných odchýlok.
Codiaeum – (krotón) /1,2/ jeho “mlieko” obsahuje alkaloidy, ktoré pri stytku s pokožkou môžu vytvárať nepekné pľuzgiere/ podráždenie. Nebezpečné pre deti, ale aj zvieratá sú všetky časti rastliny. Po požití prichádzajú hnačky, dávenie, podráždenie.
Syngonium podophyllum /1, 2/ šťava môže spôsobiť podráždenie pokožky, listy po požití môžu spôsobiť dráždenie, opuchy a bolesti
Anthurium (antúria) – /2/ príťažlivé farebné kvety, ale aj listy obsahujú látky, ktoré po požití môžu spôsobiť dráždenie, opuchy a bolesti.
Caladium (kaládium) – /1,3/ na pohľad nádherná, no opäť nebezpečná rastlina. Pri manipulácii môže spôsobiť podráždenie pokožky, pri požití opuchy slizníc, jazyka, ktoré môžu byť fatálne.
Spathiphyllum /1,2/ (lopatkovec) je tiež veľmi obľúbenou izbovou rastlinou, ktorej požitie môže spôsobiť nepríjemné opuchy a podráždenie / zvracanine.
rod Phillodendron /2/ je pomerne široký, v ktorom nájdeme rastliny s rôznorodými listami. Práve tie môžu spôsobiť ťažkosti pri požití, nakoľko obsahujú kryštály oxalátu vápenatého. Spôsobuje opuchy a iné tráviace problémy, čo nie je život ohrozujúce, no je lepšie ich dať mimo dosahu detí.
Monstera – /2/ môže spôsobiť rovnako ako Philodendron podráždenie slizníc, tráviace problémy, opuchy.
Epipremnum /1,2/ (potos) by nemal byť tiež v dosahu detí, nakoľko požitie listov môže spôsobiť ťažkosti ako opuch pier, jazyka, kŕče, zvracanie. Taktiež sú nebezpečné pre mačky a psov, ktorým častokrát stačí menej a následky bývajú fatálnejšie.
Ficus elastica – /1,2/ obľúbená izbovka s mohutnými listami môže opäť spôsobiť alergické reakcie, pokiaľ sa dostaneme do kontaktu s latexom / bielym mliekom, ktoré z rastlín po poškodení vyteká.
Sansevieria – svokrine jazyky sa často uvádzajú v jednej aj v druhej skupine, teda ako bezpečné a aj nebezpečné druhy. Obsahujú však látky, ktoré môžu po požití spôsobiť podráždenie. Pri deťoch je toxicita nízka, ale pre domácich miláčikov môže byť požitie tejto rastlinky fatálne.
❌ Zamioculcas zamiifolia – /1, 2/ po prehltnutí môže spôsobiť bolesť, podráždenie, opuchy. Po opuchoch môžu prísť problémy s dýchaním. Citlivým osobám spôsobuje aj podráždenie pokožky pri dotyku.
❌ Schefflera arboricola /2/ môže po požití spôsobovať zvracanie, hnačky a iné zažívacie problémy, takziež podráždenie ústnej dutiny a pálenie

…a viaceré iné druhy…
Ak by ste mali akékoľvek pochybnosti o tom, či je alebo nie je rastlina, ktorú ste vy alebo vaše dieťa skonzumovali nebezpečná, obráťte sa prosím na Národné toxikologické informačné centrum.


Ktorých druhov sa teda naopak nemusíme obávať a nie sú pre človeka toxické?

Schlumbergera ( vianočný kaktus)
Saintpaulia
Soleiria soleirolii
Dracaena
Coleus
Peperomia obtusifolia
Maranta leuconeura
Pilea peperomioides
Musa – banánovník
Echeveria
Sedum ‘Burrito’
Kalanchoe
Nephrolepis
Chlorophytum
Adiantum
Calathea
Rhipsalis
Araucaria heterophylla
Asplenium

…a viaceré iné ako napríklad Fittonia, Tillandsia – bromélie, Ctenanthe, Chamaedorea elegans, Beaucarnea recurvata, sukulenty, bylinky…

Ako to robiť s deťmi bezpečne?

♻️ Premýšľajte hravo – sledujte s deťmi malé zázraky pri vzchádzaní semien
♻️ Spoločne si vysejte bylinky alebo iné obľúbené rastlinky
♻️ Rozmnožte si sukulenty pomocou listov
♻️ Vymieňajte si bezpečné rastliny so svojimi kamarátmi
♻️ Učte sa, neztracujte rastlinky kvôli tomu, že sú “nebezpečné”
♻️ Vážte si prírodu a to, čo nám ponúka
♻️ Starajte sa o svoje rastliny s láskou

Zaujímavé zahraničné linky:
https://calpoison.org/topics/plant#how-use
https://www.aspca.org
https://pfaf.org

Zanechajte mi koment