JE REZ HORTENZII DÔLEŽITÝ?

Túto otázku si položilo už určite mnoho z vás. 😇 Keďže sa v mojich správach objavuje pravidelne už niekoľko sezón, je čas, aby sme túto záhadu spoločne vyriešili. Rez hortenzii nie je vôbec zložitý, no treba vedieť ako na to, resp. ako na ktorý druh.

Poznáme mnoho zaujímavých druhov, no dnes si povieme o troch- snáď najobľúbenejších. Teda, aby som bola presnejšia, nepoviem vám o nich ja, ale môj záhradnícky kolega Pavel Chlouba, ktorý vytvoril prehľadné video.

Pozrieť si ho môžete tu:


Vo videu nájdete rez druhov:

Hydrangea macrophylla – hortenzia veľkolistá

Po zime zrezávame suché súkvetia nad prvými živými púčikmi – teda výhony veľmi neskracujeme, odstraňujeme slabé výhony a tie, ktoré rastlinu križujú a zahusťujú alebo sú suché. Až na drobné výnimky zakladá kvety na minuloročnom dreve. Najcennejšie sú výhony, na ktorých vrchole je pevný veľký puk – takmer vždy nesie kvety. S rezom sa netreba ponáhľať, pokojne ho vykonajte až koncom marca alebo v apríli.

Hydrangea paniculata- hortenzia metlinatá

Kvety zakladá na letorastoch, teda na novom dreve, takže sa nemusíme obávať, že základy súkvetí nám počas zimy namrznú. Rezať môžeme “akokoľvek”, no samozrejme aj tu platia nejaké pravidlá. Ak nerežme vôbec, na rastline sa nachádza mnonžstvo malých súkvetí a slabšie výhony. Ak zrežeme všetky výhony v jednej výške – kvetov bude menej na jednej úrovni, ale budú veľké. Najlepšie je zvoliť postupný rez- režeme slabé a suché výhony a ostatné si rozdelíme: niektoré skrátime o pár centimetrov, niektoré o 1/3 a ďalšie o 1/2. Práve týmto rezom zabezpečíme to, že kvety budú v rôznych úrovniach a budú mať rôznu veľkosť.

Hydrangea arborescens- hortenzia stromčekovitá

Hortenzia, ktorej rez je snáď najjednoduchší – kvety sa zakladajú na nových výhonoch, teda na letorastoch. Striháme po zime nad zemou, vo výške okolo 15-40cm. Tým podporíme rast pevných výhonov, ale aj bohaté kvitnutie.

Zanechajte mi koment