Madeira – „Tropical Garden Monte Palace”



ČO SA DOZVIETE?
  • Čo očakávať od návštevy záhrady?
  • Ako sa do nej dostanete?
  • Aké druhy očaria pri septembrovej návšteve?
  • Kedy navštíviť Madeiru? 

Zažiť atmosféru Madeiry som túžila už niekoľko rokov. No podarilo sa mi to až koncom septembra 2019. V podstate išlo o darček na narodeniny, ktoré som mala v marci. A áno, bol to darček odo mňa pre seba – ale veď predsa tie sú najlepšie, no nie? A tak sme sa s partiou vo štvorici vybrali na osem nocí spoznať aspoň niektoré krásne zákutia ostrova. Zväčša sa snažím chodiť na dlhšie obdobie, aby som v pokoji pochodila všetko, čo chcem, no tieto dni boli v danom termíne to najviac, čo sme si mohli v rámci voľného času dovoliť. Ale neľutujem ani jeden deň. Aj keď viem, že sa sem určite ešte vrátim a vychutnám si všetko ešte raz. Aspoň raz.  

Itinerár našej celej cesty je v samostatnom článku. No dnes sa chcem venovať jednej z úžasných záhrad, ktoré sa na ostrove nachádzajú a to „Tropical Garden Monte Palace“. Tu môžete spojiť príjemné s užitočným, a tak namiesto niekoľko kilometrového výšľapu do kopca využite lanovku „Teleférico“. Z ubytovania sme sa veľmi príjemnou prechádzkou dostali popri oceáne na spodnú nástupnú stanicu a kúpili len jednosmerný lístok za 11 € (rok 2019). Lanovka vás vyvezie pred vchod do záhrad. Dajú sa kúpiť aj balíčky so vstupom do záhrady, ale je len na vás ako sa rozhodnete. Viac info si môžete pozrieť na OFICIÁLNEJ STRÁNKE.

Samotná cesta lanovkou je zážitok. Môžete navnímať krásy mesta Funchal z vtáčej perspektívy a sledovať typické strechy budov pod vami. 

Záhrada Tropical Garden Monte Palace sa rozprestiera na 7 hektároch a musím povedať, že už po prvých krokoch v nej som mala veľmi silné dojmy. Zrazu sa ocitnete v inom svete. Vo svete, kde sa mixuje flóra z niekoľkých kontinentov, kde rastú bambusy, obrovské papraďorasty a hneď vedľa nich polia modrých hortenzii a agapantov, kde vidíte prvky ázijskej architektúry, ale aj typické portugalské vyobrazenia z histórie. No a čo sa týka histórie samotnej záhrady, tá siaha do 18. storočia. V priebehu nasledujúcich rokov sa na tomto území vystriedalo niekoľko majiteľov, až sa celý areál dostal do dnešnej podoby. Pri vstupe dostanete prehľadnú mapku, podľa ktorej môžete prejsť jednotlivé okruhy. Odporúčam, aby ste si na návštevu nechali aspoň 5-6 hodín, aj keď je možné, že sa tu premotáte aj celý deň 🙂 Opäť je to len o tom, ako to cítite vy sami. 

Pridávam ešte odkaz na stránku, kde nájdete podrobnejší opis HISTÓRIE

Hortenzie, cykasy, paprade, fuksie, begónie a iné vedľa seba? Nie je problém 🙂


Kedy sa na Madeiru vybrať?

Táto otázka je na mieste a je veľmi dôležité, kedy Madeiru navštívite z jednoduchého dôvodu. Aj keď je tu klíma pomerne stála a veľmi príjemná, v každom mesiaci tu kvitne niečo iné. Ak patríte k záhradníckym nadšencom, budete to mať o niečo náročnejšie ako „bežný návštevník“, ktorý obdivuje krajinu ako celok a nezameriava sa napríklad na rastliny. Áno, vždy je čo obdivovať. No viem, že sa sem budem chcieť vrátiť niekedy v máji/ júni, aby som zachytila okrem iného krásu hortenzii a agapantov. Koncom septembra boli ešte stále v kvete, ale viem si predstaviť aj šťavnaté obdobie ich rozpuku. Keď sme pri hortenziách, pozrite sa na tých „50 odtieňov modrej“, ktoré môžete vidieť na jednej rastline.

PS: Trocha klamem, nepohrdla by som ani návštevou v januári.

50 odtieňov (nielen) modrej.

  
  
  

Zrazu premýšľate, v akej krajine vôbec ste…

Pri prechádzke záhradou vnímajte mixovanie kultúr, japonské a čínske prvky, sochy Budhu, jazierka s koi kaprami, ale aj typické portugalské keramické dlaždice. Odpočívajte na lavičkách, sledujte vtáky na vodnej hladine jazera, prečítajte si kúsok obľúbenej knihy alebo len tak pozorujte okoloidúcich ľudí. Ja sa veľmi rada pozerám nad seba a sledujem koruny stromov, častokrát vytvárajú nezabudnuteľné scenérie. Potom si predstavujem, že sedím vo svojej záhrade a vnímam tú krásu nielen okolo seba, pod nohami, ale najmä nad sebou. Všímate si niekedy aj vy, čo sa deje nad vašimi hlavami? Skúste to! 

Centrálne jazero s množstvom zaujímavých rastlín, vodných prvkov, mostíkov, rýb, ale aj vtákov. Dnes ide o čisto vizuálne zaujímavú záležitosť, no kedysi ho hostia využívali na kúpanie, či romantické člnkovanie.

Prvky ázijskej kultúry sa v záhrade vyskytujú v pomerne hojnom počte. Ak sú záhrady robené s citom, poznaním danej kultúry a so správnym výberom rastlín, čo sa týka aj rešpektovania klimatických podmienok, tak sa mi veľmi páčia a cítim sa v tomto prostredí veľmi dobre. To, čo však často vidíme v našich končinách je len akousi nepodarenou imitáciou ázijskej záhrady. Preto som rada, ak sa môžem pokochať, odpočinúť si, načerpať inšpiráciu, vidieť rastliny v úžasnej kondícii vďaka klíme, ktorá tu prevláda a … vrátiť sa k tvorbe niečoho, čo je prirodzené pre nás a naše končiny.

     

Aby sme samozrejme nezabudli na veľmi dôležitý aspekt – niekto sa o túto nádheru musí aj starať a udržiavať ju v dobrej kondícii. Záhradníkov sme videli makať na viacerých miestach a veru niekedy to vyzeralo poriadne drasticky. Ale oni samozrejme presne vedia, čo a kedy odstrániť, čo vysadiť, čo radikálnejšie zostrihnúť tak, aby všetko fungovalo ako má počas nasledujúceho obdobia. 🙂

PS: Malý tip na záver – nezabudnite, že vďaka vstupenke môžete ochutnať ich úžasné portské v spodnej kaviarni s pekným výhľadom na mesto grátis. K tomu kávička, niečo sladké a môžete sa pokojne vydať na pomalú cestu späť – určite bude stále čo obdivovať.

Prajem vám krásnu prehliadku aj osobne a nazdravie! 

Janka

Pridaj komentár

BIELIKOVA ZÁHRADY
© 2024 - Bielikova.com | Všetky práva vyhradené | Created by webyashopy.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram