NIE JE ŠALVIA AKO ŠALVIA

Nedávno som dostala otázku týkajúcu sa šalvie a jej prezimovania. Pani Lenke sa to nepodarilo už druhú sezónu po sebe, aj keď rastlinke vytvorila drenáž a bola na slniečku.
Áno, je pravda, že šalvie milujú slnko a priepustné pôdy, no je potrebné, aby sme rozoznávali aj to, o aký druh ide. Pani Lenka totižto pestuje letničkovú formu šalvie (Salvia farinacea). Dnes vám ukážem moje obľúbené druhy.

Salvia farinacea – šalvia pomúčená

Táto šalvia sa pestuje ako letnička, výborne sa hodí do zmiešaných letničkových záhonov alebo do zosadzovaných mís. Ja osobne ju pestujem v teracotovom kvetináči s tým, že spoločnosť jej robia drobnokveté ruže v druhej nádobe a okrasné trávy v ďalšej. Veľmi pekne vyzerá aj kultivar ‘Victoria White‘ s bielymi kvetmi.
Salvia nemorosa – šalvia hájna

Trvalka, ktorú nájdeme vo viacerách úžasných farbách, ale aj formách. Najčastejšie sa vyskytuje v modrej / modro fialovej, bielej, či ružovej farbe. Po odkvitnutí ju odporúčam zrezať do cca polovice až 1/3, dokáže remontovať, čiže opäť zakvitnúť. Nevyužívame ju v liečiteľstve.
Salvia nemorosa v kombinácii s okrasnou trávou Stipa tenuissima. Šalvia hájna sa vám bohatým kvitnutím odvďačí, ak ju vysadíte do humóznej, výživnej pôdy.
Ružovo kvitnúca Salvia nemorosa ‘Pink Profusion’
Zdroj foto: web
Netradičná forma s bohatými súkvetiami – Salvia nemorosa ‘Schwellenburg‘. Viac o nej si prečítajte v Herbári.
Salvia officinalis – šalvia lekárska

Šalvia, ktorej vňať využívame v liečiteľstve – použiť môžeme všetky farebné varácie. Tak fialovú odrodu ‘Purpurascens‘, sivú ‘Berggarten‘, zeleno žltú ‘Icterina’, či pestrú ‘Tricolor‘, na korej sa objavuje biela, zelená a ružová farba.
Kultivar ‘Icterina’
Šalvia lekárska nesmie chýbať ani v mojom “zdravom košíku” zo záhrady. Pri šalvii lekárskej sa troška zastavím – patrí totiž k úžasným bylinkám, ktoré sú vysoko dekoratívne aj v okrasnom záhone. Pôsobí protizápalovo- používam ju na čaj pri prvých príznakoch bolesti hrdla, pomáha pri žalúdočných problémoch, má antibiotický účinok, ako obklad ju môžeme použiť pri zle hojacich sa ranách, znižuje vylučovanie pozných žliaz. Pozor by si však mali dávať ženy, ktoré dojčia, nakoľko znižuje laktáciu.
Ďalšia z letničkových druhov šalvia ohnivá – Salvia splendens. Túto šalviu osobne nepoužívam, no verím, že mnohí z vás ju poznajú. Obľúbená je napríklad v letničkových zmiešaných výsadbách.
Pôvabným druhom je Salvia sclarea – teda šalvia muškátová, ktorá je dvojročnou rastlinou. Niekedy sa udrží aj viac sezón s tým, že v prvom roku tvorí len listovú ružicu. Veľmi dobre sa presemeňuje a tak je schopná sa v záhonoch udržať mnoho rokov.
Možno niektorí z vás počuli o šalvii (Salvia apiana), ktorú nájdete v obchodoch pod označením White Sage – používa sa napríklad na čistenie a vydymovanie priestorov.

Pozáme ešte moho ďalších zaujímavých druhov, ktoré sa dajú využiť nielen v záhonoch, ale aj v nádobách na terasách, či balkónoch. Pestujete niektoré z nich aj vy? ☀️

4 KOMENTÁRE.

 1. Andrea píše:

  Este mi na zozname chyba microphylla ktora Sa da najst v mnohych variaciach. Mojou oblubenou je hot lips alebo cerise.

  1. Janka Bielikova píše:

   Zdravím ☀️ áno, aj tie sú parádne, aj keď možno menej známe. ‘Hot Lips’ som obdivovala v nádobách v Appelterne a veru boli to krásavice. 🙂 🙂

 2. Lanczová píše:

  Dobrý deň, prosím vás prečo mi šalvia nemorosa… ako keby “ľahla” vyzerá ako keby sa cez ňu prehnal vietor a celá zľahla. Žiadne také počasie nebolo tak rozmýšľam či je to niečim iným. Napríklad málo vody alebo zlá pôda? Ďakujem za vaše rady 🙂

 3. BoBLO píše:

  Vyvalala sa v nej macka.

Zanechajte mi koment