OCH! TIE DUBY!

V jednom z minulých článkov som vám predstavila vstupnú časť do záhrad Beth Chatto, tzv. Dry Garden vysadenú na bývalom parkovisku. Priznávam, že už tu som “ochkala” a nevedela sa nabažiť nádherných trvaliek. Ale to som ešte nevedela, čo ma čaká, keď vstúpim do záhrad nižšie. Nevedela som kam sa pozrieť skôr, či pod nohy, do záhonov alebo priamo nad seba – práve pri pohľade hore som zostala v nemom úžase. Už mnoho rokov totižto obdivujem dubyich majestátnosť, krásu, inteligenciu, tajuplnosť.…a viem, že raz budú aj v mojej záhrade.

Beth začala na záhradách pracovať v roku 1960 a až do jej 90tky dohliadala na chod areálu a úzko spolupracovala so svojim tímom. Zomrela ako 94 ročná 13ho mája 2018. Keď si predstavím môj šťastný život záhradníčky- mohol by vyzerať presne tak, ako ten jej. Je obdivuhodné, čo táto ikonická žena za svoj život dokázala a aký odkaz po sebe zanechala. Viac o nej si môžete prečítať TU.

Záhrady sú rozdelené na piatich častí, ktoré sa od seba líšia podmienkami, ale taktiež aj vysadenými rastlinnými druhmi- nájdete tu vodnú záhradu, štrkovú, lesnú/ hájnu s tienistými miestami, zbierku skalničiek, ale aj nádherné otvorené – slnečné záhony . Dnes sa vám pokúsim ukázať aspoň zopár čarovných zákutí, ktoré ma zaujali. Z tých niekoľkých stoviek fotografii je naozaj veľmi ťažké vybrať to naj.

Pohľady na typické, bohaté trvalkové záhony s dokonale zrezanými trávnikmi. Svieže výsadby sú plné zaujímavých druhov- niektoré určite pestujete aj vy vo svojich záhradách.
Výsadby trvaliek sú komponované tak, aby jednotlivé druhy kvitli postupne a vy ste tak mohli v každom ročnom období obdivovať niečo iné. Nižšie rastliny sú bližšie k trávniku, naopak tie vyššie tvoria pozadie a záhon tak získava potrebnú plasticitu.
V Anglicku sa bežne darí druhom, ktoré by u nás trpeli alebo nemuseli prežiť zimu – iné znášajú vďaka vyššej vzdušnej vlhkosti výborne slnečné stanovište, zatiaľ čo u nás ich pestujeme v polotieni. V tomto záhone nedávno dokvitli kosatce, ktoré sa dopĺňali so sivými listami funkie, teraz ich úlohu prevzali žlté prvosienky, no a tie onedlho doplnia typické súkvetia Astilbe.
Opäť jeden pohľad na moje obľúbené duby v pozadí. V záhradách sa nachádza niekoľko vodných plôch, ktoré celému priestoru dodávajú nezameniteľnú atmosféru.
Vidíte to krásne striedanie textúr, farieb, veľkostí a tvarov? 🙂 Šťavnatosť záhonov v anglických, vlhkých podmienkach je úžasná.
Slnečným miestam dominujú vyššie druhy ako napríklad žlté Sysirinchium striatum, divozel, ale aj výrazná fakľa – Eremurus robustus v pozadí.
Pri časti so skalničkami sa nachádza aj takéto “súkvetináčie“. Aj takto sa dá vyriešiť spevnená plocha, kde sa nedajú vysadiť rastliny priamo do zeme. V nádobách sú rôzne sukulenty- mojim favoritom bolo tmavo bordové, takmer čierne Aeonium ‘Zwartkop‘. Ak sa rozhodnete pre viac kvetináčov pri sebe aj vy, využite tie, ktoré majú rovnakú alebo podobnú farbu, či tvar – takto budú medzi sebou krásne ladiť.
Pri skleníkoch môžete obdivovať zbierky skalničiek a iných druhov, ktoré sa do takýchto úprav hodia. V čase našej návštevy kvitol okrem iného Thymus a mnohé druhy skalníc (Sempervivum) a rozchodníkov.

Nakoniec to najlepšie – myslím, že spokojný výraz Beth Chatto hovorí za všetko. 💚

Zanechajte mi koment