PODOBNÉ A PREDSA ROZDIELNE I.

Ak navštevujete môj profil na Instagrame, tak možno z času na čas narazíte na kvízy, ktoré pre vás pripravujem. V tejto sérii článkov sa vám posnažím priblížiť rastliny, ktoré sa na seba viac či menej podobajú a býva ľahké si ich medzi sebou pomýliť.

Dnes sa pozrieme na tri z nich: na vitamínmi nadupaný rakytník, plazivý skalník a na žiarivú hlohyňu.

Latinský názov: Hippophae rhamnoides
Slovenský názov: rakytník rešetliakový
Obľúbené odrody: samice ‘Čujská’, ‘Inja’, ‘Žemčužina’, ‘Leikora’, ‘Aromat’, samce: K+, ‘Pollmix’

Netradičné ovocie, ktoré je medzi pestovateľmi čoraz viac obľúbené. Je pomerne nenáročné a vystačí si naozaj s málom. Pestujeme ho na priepustných pôdach, ktoré nie sú ťažké a ílovité s mierne zásaditým až neutrálnym pH.
Ide o pomerne mohutný tŕnistý ker a tak pri jeho výsadbe myslite na to, že dosiahne pokojne šírku aj výšku okolo 2-4m. Je to dvojdomá rastlina, čo znamená, že potrebujeme samca aj samicu. Výhodou však je, že jeden samec dokáže opeliť (opeľujú sa vetrom) 5-8 samíc. Nájdeme aj rastliny, ktorú sú označené ako DUO – teda v jednej nádobe je vysadený samec spolu so samicou. Plodí na dvojročnom dreve, čiže ak pri zbere masívne ostriháme vetvičky s úrodou, môžeme v budúcom roku očakávať nižšiu násadu plodov. Niektorí používajú malý trik pri oberaní a teda pod rastliny natiahnu plachtu – pri prvých mrazoch plody jednoduchšie strasú. Inak sa môžu mraziť aj nastrihané vetvičky, ktoré po čase vytiahnete a plody tiež jednoducho strasiete do misky.
Listy sú úzke sivozelené, plody sú doslova natlačené priamo na vetvičkách a zväčša ich nájdeme v typickej oranžovej alebo červenkastej farbe, su mierne podlhovasté. Obsah vit. C sa pohybuje na rôznych úrovniach, zhruba od 100 do 150mg na 100g.
Samčiu rastlinu od samičej niekedy rozoznávame pomerne ťažko, najmä čo sa týka mladých jedincov. Samci však mávajú väčšie a naliatejšie puky. Rodiť začínajú zväčša medzi druhým až štvrtým rokom po výsadbe.

Latinský názov: Pyracantha coccinea
Slovenský názov: hlohyňa šarlátová
Obľúbené odrody: ‘Orange Charmer’, ‘Orange Glow’, ‘Saphyr Orange’, ‘Navaho’,

Dekoratívny okrasný ker, ktorý dosahuje bežne výšku cca 2 až 3 metre. Ide o vždyzelené (čiastočne opadavé) rastliny, ktoré majú podlhovasté lesklé zelené listy, biele kvety, no sú hodnotné najmä vďaka drobným plodom vo zväzkoch /pripomínajúcim malé jabĺčka/. V jesennom období sú nimi doslova obsypané – najčastejšie ich nájdeme v žltej, oranžovej, či červenkastej farbe. Tým, že sú ich konáriky trńisté, svoje využitie si nájdu najmä v strihaných, ale aj voľne rastúcich živých plotoch – tie bývajú pre náhodné návštevy dosť nepríjemným prekvapením. Plody nie sú prudko jedovaté, no vo väčších množstvách môže ich konzumácia spôsobiť nevoľnosť. Niektoré odrody nechutia ani vtáctvu a tak zostávajú na kríkoch počas dlhého obdobia a v zime vyslovene žiaria.
Na pôdu a miesto výsadby je veľmi nenáročná a znáša široké spektrum podmienok, no odvďačí sa vám za slnečné miesto a priepustnú zem.

Latinský názov: Cotoneaster procumbens
Slovenský názov: skalník drobnolistý
Obľúbené odrody: ‘Queen of Carpet’

Nízka plazivá drevina, ktorá sa hodí na miesta, kde chceme vytvoriť súvislý zelený koberec. Nádherne vynikne na vrchole suchého múrika, na stene schodov, či tam, kde môže “pretekať” smerom dole.
Pre tento skalník sú typické biele päťpočetné drobné kvety, červené plody, ktoré vyrastajú jednotlivo a drobučké, kožovité lístky sýtej zelenej farby. Opäť raastlina, ktorá je nádherná počas celej sezóny a musím povedať, že je aj mojou obľúbenou “plazivkou”. Nižšie pridávam zopár fotografii z našej záhrady.


Zanechajte mi koment