SLNKOM ZALIATE TRVALKOVÉ ZÁHONY

Témou číslo jedna v záhradách sa stáva to, ako hospodáriť s vodou, aké rastliny do záhrad vysádzať a prečo sa nedarí tým, ktoré sú už vysadené. Všetky tieto témy so sebou súvisia a ja sama vidím, ako sa za posledné roky mení klíma a tým aj nároky rastlín v záhonoch. Práve v tomto článku nájdete inšpirácie na suchomilné rastliny, ktoré sa vám odvďačia aj za to málo, ktoré im poskytnete. Pamätajte, že vždy je jednoduchšie prispôsobiť výber trvaliek záhrade, ako sa snažiť prispôsobovať záhradu vysnívaným trvalkám.

Na fotografiách nižšie vám ukážem, ako to na takýchto slnečných miestach môže vyzerať. Prejdeme sa mladou “Záhradou bez trávnika”, ktorú si môžete pamätať aj z relácie Hurá do záhrady.

ZÁHRADA BEZ TRÁVNIKA
Záhrada bez trávnika z našej dielne, ktorá bola založená v minulej sezóne. Okrem stromov, krov a množstva trvaliek sa tu nachádzajú aj drevené záhony s bylinkami a jedlými kvetmi. Už po necelom roku je vidieť, že sa trvalky začínajú prepájať, prekrývajú pôdu a začínajú tak lepšie hospodáriť s dostupnou vlahou.
Vysadeným rastlinám je potrebné dať čas a neočakávať od nich, že budú po pár mesiacoch v plnej sile. To neplatí len pre trvalky, ale aj pre kry a stromy, ktoré vytvoria príjemnú mikroklímu a odizolujú pohľad na betónový plot (nebude sa tak výrazne prehrievať a nebude kumulovať teplo na pozemku). Záhrada sa nachádza v typickom mestskom satelite, kde sa oplotenie bohužiaľ rieši takmer vždy identickým spôsobom. Aj toto však vieme vyriešiť vhodnou výsadbou. Na fotografii začínajú kvitnúť rebríčky, nepeta a skvelý centrant.
Záhradou prechádza štrkový chodník a tak majitelia môžu obdivovať krásu kvitnúcich trvaliek skutočne z blízka. V sortimente nechýbajú rôzne šalvie, napríklad Salvia nemorosa na fotografii, ku ktorej sa čoskoro pridá Echinacea v ružovej a bielej farbe.
Štrkový chodník ústí k dvom prvkom z dreva– konštrukciám na ktoré je možné zavesiť hojdačku alebo hamaku. Vďaka kovovým úchytom sa jednotlivé hojdačky dajú jednoducho meniť. V chodníku je vysadených viacero odrôd dúšky (Thymus), ktorá plochu postupne poprerastá. Stromy vytvoria po pár sezónach príjemný tieň.
Záhony ešte nie sú úplne prepojené a stále zostávajú viditeľné voľné plochy pôdy- to sa však postupne bude meniť. Našim zámerom bolo, aby sa v záhrade vytvorila jedna divoká džungľa zmiešaných trvalkových výsadieb. Zadnú líniu pri plote tvoria popínavé rastliny a vyššie kvitnúce kry ako vajgélie, tavoľníky, ibišteky, vavrínovce, tisy. Drevo na konštrukciách postupne vyšedne a dostane tak prirodzenú patinu.
Vo výsadbe aktuálne dominuje bielo, ale aj červeno kvitnúci centrant- Centranthus ruber spolu so šalviou (Salvia nemorosa), rebríčkom (Achillea ‘Paprika’), ďalej kvitne Helenium, či nízke floxy (Phlox subulata) a Ajuga. Čoskoro sa pridá Coreopsis verticillata, Rudbeckia, Santolina chamaecyparissus, Echinacea, Lavandula, Physostegia, Monarda, Calamintha nepeta ‘Triumphator’, Hypericum calycinum, Agastache ‘Colibri’, ‘Blue Fortune’, Perovskia, Verbena bonariensis, veľké množstvo okrasných tráv a iné. Na jeseň sme do záhrady vysadili niekoľko stoviek cibuľovín, ktoré začínajú krášliť záhony ako prvé v jarných mesiacoch.

Veľkú pozornosť treba venovať aj údržbe- tú majú pod palcom šikovní majitelia. Najmä v prvej sezóne po založení by sme nemali zanedbávať odburiňovanie- rastliny sa však postupne zapoja a buriny bude stále menej a menej. Nezabúdajte, že záhradám sa treba venovať s láskou- veď práve pre záhrady si kupujeme domy, no nie?

Do tejto záhrady sa ešte určite vrátime a ukážeme vám ako sa rozrastá do krásy. 🙂

Zanechajte mi koment