TRVALKY V TIENI STROMOV A STAVIEB

Tento článok som mala v pláne napísať pomerne dlho, nakoľko sa ma často pýtate, či môžete niečo vysadiť pod stromy, k stromom, k budovám, do polotieňa, či tieňa. No a dnes sa budem venovať práve týmto rastlinám. Existuje veľké množstvo takýchto druhov a boli by sme tu asi dlho, ak by som mala vypisovať všetky. Preto sa dnes pozrieme na tie, ktoré sú moje obľúbené.

Nie je tieň ako tieň – to je snáď každému jasné a iné podmienky budú určite pod malou jabloňou s priemerom 4m, iné pod statnou lipou, košatým orechom, či starým smrekom. Nejedná sa len o tieň samotný, ale aj o vlhkosť pôdy. Mnohé rastliny neznášajú práve sucho, aké sa nachádza napríklad pod smrekmi/ihličnanmi.
Aj tu platí to, že by sme mali rastliny vyberať podľa toho, aké podmienky doma máme a nesnažiť sa ich teda prispôsobovať na možno nehostinné prostredie. Lepšie povedané – na podmienky, ktoré im jednoducho nesvedčia.
Napríklad priamo pod takým smrekom s hustou korunou sa nebude dariť veľkému počtu rastlín. Osobne by som možno meter a pol až dva od kmeňa vysadila pár koreňov brečtanu, vinky alebo zaujímavej pôdopokryvnej trvalky s názvom Waldsteinia, ktorá dobre znáša aj suchšie miesta v tieni a nechala by som ich žiť svojim životom.

Waldsteinia v podraste stromov.

Ďalšou častou otázkou je to, čo je to ten tieň a polotieň? Ako ich rozlíšiť? Pre mňa je tieň v záhrade miesto, kam nedopadajú priame slnečné lúče – či už je to pod korunami stromov alebo ho vytvárajú budovy. Na polotienisté miesta svieti slniečko aspoň pár hodín denne, môže byť ranné, obedňajšie alebo večerné. Ak si vysadíte rastliny určené do polotieňa na slniečko a im sa bude dariť, je to celkom bežné, rovnako aj naopak. Avšak niektoré druhy nie sú tak tolerantné a treba sa držať odporúčaní a dostupných informácii. Rozdiel bude aj v tom, kde sa Vaša záhrada nachádza – iný tieň bude ten, ktorý vrhá betónový plot na rozpálenej záhrade v Miloslavove a iný ten, ktorý je tvorený dreveným plotom v Žiline. Kto sa v tom má teda vyznať? Nie je to tak ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá, ale je dôležité, aby ste rastliny pochopili a dali im to, čo žiadajú. Potom Vás odmenia krásnym rastom, zaujímavými listami, či pestrými farbami kvetov.

Čo sa o takýchto miestach a rastlinách bežne hovorí, aké názory prevládajú medzi ľudmi a ako je to z môjho pohľadu?

❌ Rastlinky krásne presypem bielymi kamienkami – veď biela odráža prípadné slniečko
✅ Biele kamienky neodporúčam ani na slnečné, ani žiadne iné miesta. Ak máte miesta v polotieni či tieni, inšpirujte sa lesom a ako mulč použite organický materiál – napríklad kompost, drobnú skompostovanú štiepku alebo kôru. Na chodníčky môžete použiť kameň alebo štrk, no záhony, v ktorých chcete mať čo najrýchlejšie zapojené rastliny nechajte bez nich.

Namiesto ton mulču v podobe štrku využívajte silu rastlín – pri správne zvolených druhoch a množstve sa rozrastú a prekryjú celú plochu, čo znamená, že sa pri nich bude lepšie držať vlaha a burina porastie len minimálne.

❌ Kupujem si len rastliny, ktoré sa mi aktuálne v predajni páčia.
✅ Nechajte si poradiť od odborníkov, kupujte z jedného druhu viac kusov. Takto budete mať rýchlejšie rastliny prepojené a skupiny vždy pôsobia krajšie, ako jednotlivo vysadené druhy. Pri malých pôdopokryvných rastlinách je normálne sadiť 7-12ks na m². Pri stredne veľkých saďte 5ks na m², rovnako aj pri skupinových trvalkách a väčšie druhy môžu byť sadené buď po 3ks na m² alebo aj solitérne.

Hluchavky – Lamium maculatum nájdeme v mnohých zaujímavých kultivaroch. Pre mňa jedny z naj nízkych pôdopokryvných rastlín.

❌ Mám záhradu v tieni, aj tak mi tam nič nerastie, ani ovocie neplodí.
✅ Často sa stretávam s odborníkmi, ktorí radia sadiť maliny, jahody, čučoriedky, ríbezle, okrasné trávy a pestré prériové trvalky do príliš veľkého tieňa. Tu by som si dávala pozor, pretože aj ovocie potrebuje na dozrievanie slniečko. Nemusí to byť plné slnko, ale určite by som vyberala maximálne polotieň a teda priestor, kde aspoň polovicu z dňa slniečko svieti. Tieň neberte ako niečo zlé, naopak povýšte ho na výhodu a vytvorte si príjemné zákutia v ktorých budete relaxovať v tých najväčších horúčavách – a bude osadený tými správnymi druhmi.

V polotieni sa bude rovnako dariť pestrým heucherám, ktoré upútajú svojimi listami, ale aj kvetmi.


❌ Na záhony dám textílie, lepšie sa pri rastlinách udrží vlaha.
✅ Kto ma sleduje dlhšie vie, že nie som fanúšik textílii v záhonoch a aj keď som ich kedysi používala, dnes mám na ne vyslovene alergiu. Aj keď sa vám zdá, že rastlinkám sa darí, z dlhodobého hľadiska je to úplne inak. Korene prestávajú dýchať, rastliny sa začínajú dusiť a nikdy sa krásne neprepoja do jehého súvislého porastu. Je to pre ne pomalá, dlhá smrť. Ak sa pýtate, čo teda treba spraviť, odpoveď je jednoduchá – pozemok radšej dlhšie a dôkladnejšie čistite, výsadby odložte o niekoľko mesiacov a vysádzajte správne druhy v správnom množstve a spone. Určite vám pomôže aj vrstvička mulču, ktorá vzchádzajúce buriny pribrzdí, avšak bez textílie.

❌ Na takéto miesta vysadím levandulu, echinaceu a šalvie….
✅ Nie nie, veru takýmto rastlinám sa v tieni dariť nebude, aj keď si ich tak vysadila susedka “Maja”. Ak aj v tieni kvitnú, tak to bude veľmi chabé a nebudú v takej kondícii ako na slniečku. Opäť aj tu pripomínam, že v polotieni sa týmto druhom môže páčiť a ak na ne svieti slniečko, môžu aj pekne kvitnúť, no vyberala by som im osobne aj napriek tomu iné miesta. Rovnako som videla napríklad okrasnú trávu Pennisetum vysadenú v úzkom páse medzi domami a bolo mi ľúto z toho pohľadu, pretože len živorila. Po presadení na slnečné miesto doslova ožila a krásne vykvitla.

V susedstve javora veľmi pekne vynikne okrasná tráva milujúca mierne vlhké pôdy a polotieň – Hakonechloa


❌ Hortenzie patria do tieňa, na slnku nebudú prosperovať.
✅ Toto je jedna z ďalších poloprávd. Áno, hortenzie veľkolisté môžu na slnku trpieť, ale ide zase o to, kde sa vaša záhrada nachádza. U rodičov ich máme aj na plnom slniečku vo výške okolo 550m.n.m. a v obkolesení lesov, no v teplých suchých oblastiach im naozaj vyberajte príjemný polotieň alebo svetlý tieň. Radšej ich však nesaďte pod stromy, kde slniečko neuvidia ani zďaleka a sú schované pod tmavými korunami.
Naopak na slniečku sa bude dariť hortenzii metlinatej (H. paniculata) a rovnako aj hortenzii stormčekovitej (H. arborescens) – tá bude však krásna aj v polotieni.

Naša hortenzia veľkolistá v svetlom polotieni – zo zadnej strany jej “kryje chrbát” buk strihaný do živého plota. Pár hodín denne na ňu svieti priame slniečko.


❌ “Pod orechom nič nebude rásť, pretože rastliny sú pod ním otrávené”
✅ Podobných názorov je veľa, no dnes už viem, že aj pod orechom môže rásť veľké množstvo druhov. AJ pod tým našim rastú heuchery, maliny, medvedí cesnak, snežienky a čemerice. Zvyšok okolo koruny tvorí trávnik a keďže tam svieti slniečko pár hodín z dňa, všetky rastliny prosperujú. Odporúčam však odstraňovať popadané listy a áno, môžu ísť aj na kompost. Pozrite si zaujímavé VIDEO od kolegu Pavla Chloubu o tejto téme.

Aké sú to teda druhy, ktoré mám rada a odporúčam ich sadiť na polotienisté až tienisté miesta?

♻️ Pod koruny listnatých stormov vysádzajte cibuľoviny. Pokým stromy nahodia listy, cibuľoviny stihnú vykvitnúť a pomaly sa začnú sťahovať naspäť do pôdy. Obklopte ich však trvalkami – tie rovnako začnú naberať na objeme, keď cibuľoviny dokvitajú a prirodzene schovajú ich listy.

Hyacinthoides hispanica – mnohým môže pripomínať “riedky” hyacint


♻️ V polotieni výborne vyzerajú napríklad snežienky, bledule, konvalinky, Hyacinthoides hispanica, korunkovky – Fritillaria, či medvedí cesnak – je nádherný aj keď kvitne. Pod listnatými stromami budú však pekné aj ostatné “klasické” druhy ako narcisy, tulipány, hyacinty.

Pachysandra, Liriope tesne pri kmeni, hosta, v pravom rohu tis – Taxus.


♻️ Z nižších trvaliek robí výborný pokryv pôdy Pachysandra, Brunnera, Omphalodes, Ajuga reptans, Vinca minor/major, koberce tvoriaca machovnička Sagina subulata, hluchavky Lamium, Lysimachia numullaria, brečtan, Liriope – pripomínajúca trávu, Carex – nižšie panašované kultivary, Bergenia, tavolín – Eranthis….

Svetlo zelená hosta, tráva Hakonechloa, fialové kosatce – Iris, svetlozelená heuchera…


♻️ O niečo vyššie, vrátane doby kvitnutia sú napríklad krpčiarky Epimedium, pakosty Geranium, heuchery, Tiarella a ich krížence heucherely, široká paleta papradí a funkii – Hosta, černohlávok Prunella, pľúcniky – Pulmonaria, kostihoj – Symphytum, Alchemilla, Hakonechloa
♻️ Vyššie druhy, ktoré pôsobia elegantne a zaujímavo kvitnú sú napríklad Astilbe, veternice Anemone hupehensis, udatník – Aruncus, žlťucha – Thalictrum, jarmanka – Astrantia, mnohé zvončeky – Campanula, náprstník – Digitalis, voňavé floxy – Phlox paniculata budú tiež nádherne kvitnúť v miernom polotieni a mierne vlhkej pôde.

Jedným z mojich miláčikov je aj táto trvalka s názvom Thalictrum rochebrunianum. Patrí k vyšším druhom, preto ju odporúčam sadiť do zadných línni alebo do skupín pomedzi nižšie druhy trvaliek.
V mierne vlhkej pôde v polotieni budú vyzerať nádherne aj náprstníky.


♻️ Aby v tom neboli trvalky a cibuľoviny samé, výborne budú vyzerať v kombinácii s okrasnými drevinami ako napríklad: azalky, rododendrony, aukuba, skimia, tis, japonské javory, svíby, hortenzie….

Hortenzie stromčekovité – Hydrangea arborescens v svetlom polotieni pod stromami.


✅ Nezabúdajte ani na vodné prvky, či už ide o plytké napájadlá, točky s malým korýtkom, kde sa zachytáva voda alebo drobné žblnkotajúce fontány. Vyberajte však také, pri ktorých platí, staré známe menej je viac a v jednoduchosti je krása.

Ak je ešte niečo, na čo by ste sa chceli spýtať, zanechajte mi komentár, poprípade sa podeľte s ostatnými o vaše tipy na rastliny vhodné do polotieňa až tieňa.

Na záver ešte jeden tip – ak máte terasu alebo balkón orientovaný na východ, či sever – nezúfajte. Mnohé trvalky vyzerajú výborne aj v nádobách. Moja kamarátka Norika má napríklad takúto krásnu zbierku funkii. Myslím, že niekoľko nádob si nájde svoje miesto aj v našej záhrade. 🙂

Janka

Zanechajte mi koment