UKÁŽKOVÉ ZÁHRADY APPELTERNU

Príbeh Bena van Ooijena je pre mňa viac ako veľkou inšpiráciou. Má môj obdiv za životú energiu, za prístup k záhradníčeniu, za to ako miluje svoju prácu a v neposlednom rade za to, čo dokázal priniesť ľudom. Ukážkové záhrady v Appelterne sme navštívili pracovne v roku 2017 a doteraz z nich čerpám vo svojej tvorbe. 

Prišiel na to, že ak chce ľudom sprostredkovať to, aké záhrady tvorí – bude najlepšie, ak si ich klienti budú môcť niekde aj reálne pozrieť a “dotknúť” sa ich. A teraz po viac ako 30tich rokoch sa môžete poprechádzať po 20ha a viac ako 200 úžasných záhradách. Svoje si tu nájde myslím každý.

Dnes je otvorený celý areál tak pre laickú, ako aj odbornú verejnosť a nájdeme tu veľké množstvo zaujímavých zákutí. Od malých oddychových miest v tieni stromov, cez mnoho vodných prvkov až po otvorené slnečné plochy s farebnými trvalkami.
Spolu s kolegom Pavlom Chloubom sme mali možnosť obdivovať všetky tieto krásy. Zatiaľ čo ja som túto nádheru obdivovala po prvýkrát, Pavel sa tu cíti už ako doma. No ako sám povedal, vždy ho tu prekvapí niečo nové, keďže Appeltern navštívil už viackrát, ale vždy v inom období.
Kam sa pozriete, jedna krása strieda druhú a myslím, že nie je obdobie, ktoré by u mňa vyhralo na plnej čiare, ak by som sa mala rozhodnúť, kedy sa do záhrad vydať. My sme mali šťastie napríklad na hortenzie – na fotografii hortenzia veľkolistá – Hydrangea macrophylla.
Prekvapili aj obrovské hortenzie metlinaté – Hydrangea paniculata
Na slnku doslova žiarila Persicaria, ktorej červené súkvetia bolo vidieť už z diaľky.
“Z davu” vyčnievali aj ostro červené listy trávy s názvom Imperata cylindrica. Spolu s rozchodníkmi a ďalšími trvalkami im to tón v tóne veľmi pristalo.
Viete si predstaviť to množstvo záhradníkov, ktorý sa starajú o plochu 20 hektárov? Ani ja som si nevedela. A teraz si sadnite – ukážkové záhrady, ktoré vyzerajú tip top má na starosti 8 ľudí. Áno! Slovom – osem ľudí. Neuveriteľné….
Ako vyzerajú záhrady z vtáčej perspektívy? To si môžete pozrieť v nasledujúcom VIDEU
Všeobecné informácie o ukážkových záhradách sú v prvej časti relácie, ktorú nájdete na YOUTUBE

Pozrite si video a napíšte mi, ako sa vám záhrady páčili. 🙂

Janka

Zanechajte mi koment