V ZÁHONE AJ V NÁDOBE

Jar je idálnym obdobím na vysievanie a výsadbu rôznych druhov zeleniny. Zeleniny, ktorá je veľmi nenáročná, jej pestovanie je ppomerne rýchle a zvládne ho každý z vás. Často mi píšete, že ako začiatočníci neviete s čím začať a predsa by ste si chceli niečo vypestovať. To nie je problém ani v tom prípade, ak nevlastníte záhradu. Vyskúšajte rôzne druhy listovej zeleniny ako je šalát, špenát, koriander, pažítka, rukola, žerucha, valeriánka, či nenáročnú reďkovku. Ja si tieto druhy vysievam priebežne počas roka, nakoľko ich stihnem vždy spracovať a – vždy mám po ruke zopár listov do šalátu alebo na dozdobenie jedla. Postačí vám aj väčšia nádoba, poprípade menší kvetináč, ale treba počítať s tým, že s veľkosťou súvisí aj množstvo úrody. Skúsených záhradkárov a pestovateľov poprosím pri čítaní o zhovievavosť, každý niekde začínal a tak sa teším z každého nového balkóna, či záhona, ktorý sa zazelená aj u totálnych začiatočníkov. 🍀🍀🍀🍀

Vyberte si vaše obľúbenné druhy – na našom balkóne budú tento rok prvé tieto: listové šaláty, špenát, koriander, rukola. Bazalku si predpestujem vo vnútri a vysadím neskôr. Po výseve substrát pravidelne zvlhčujem postrekovačom – pri prudkom polievaní sa môže stať, že sa plytko vysiate semienka vyplavia. To samozrejme nechceme, takže buďte opatrní.
Niektoré druhy môžete vidieť už po pár dňoch od výsevu. Minulý rok to v záhrade vo vyvýšených záhonoch začalo ožívať naozaj veľmi skoro. Záhony, či nádoby si môžete prekryť bielou netkanou textíliou (zlepší mikroklímu pri vzchádzaní), ale nie je to podmienka.
Vysievať môžete “na široko”, čo znamená, že semienka vysejete rovnomerne na celú plochu, ktorú ste si vybrali alebo do riadkov. Ja som vybrala druhú možnosť. Semienka vysievajte plytko, ak neviete ako – vždy si pozrite základné informácie na zadnej strane sáčikov. Zväčša nič nepokazíte, ak semienka vysejete len niekoľko milimetrov pod povrch. Šaláty nechávam pomerne na husto, taktiež aj špenát, rukolu či koriander – nakoľko ich stíham často pretŕhať a spotrebovať. Naopak reďkovky postačí vysiať redšie, aby mala každá hlávka dostatok miesta alebo ich dodatočne pretrhajte. Ak ste si vysiahli hlávkový šalát, ten si môžete porozsádzať do väčších vzialeností a vyplniť aj medzery medzi ostatnými rastlinami.
Po pár týždňoch sa môžete tešiť z prvej úrody. Netvrdím, že sa zrazu vyhnete nákupom v obchode a budete mať zásoby na celý rok, ale pocit z vlastnej vypestovanej zeleninky je k nezaplateniu.
Bylinky a zeleninu z balkóna používam na dochutenie alebo ozdobenie jedla každý deň. Verím, že aj vy patríte k tým, ktorí si dajú záležať na tom, ako ich jedlo na tanieri vyzerá. Dobrú chuť!
V záhrade, či na balkóne by nemali chýbať ani bylinky, druhy zeleniny ako paradajky, paprika, cibuľka alebo hrášok. Skvelý pocit si ráno vybehnúť natrhať košík plný vitamínov. Vyberajte podľa svojich možností a preferencii.
Rýchle vybehnutie do záhrady môže vyzerať aj takto. Skrátka u rodičov je vždy ten najlepší supermarket. Ale o tom až neskôr. ☀️

Verím, že som vás aspoň trocha inšpirovala a že aj vaše záhrady, balkóny, parapety ožijú a budú plné farieb a chutí.

Pre výsev a množenie rastlín odporúčam vždy používať kvalitné substráty, čím sa už na začiatku vyhnete mnohým problémom. Akým? Pozrite si VIDEO, ktoré natočil môj kolega Pavel Chlouba.

Janka

Zanechajte mi koment