ČEMERICE A KRPČIARKY PO ZIME

Po zime bývame nedočkaví a do záhrad nás to ťahá už pri teplotách tesne nad nulou. S niektorými úkonmi sa ponáhľať nemusíme, iné naopak nepočkajú. V marci už zväčša bývajú naše záhrady upratané a dokonale vyčistené. 😇 Dostala som otázku týkajúcu sa čemeríc – či môžete odstraňovať staré listy. Priznávam, že postupov a odporúčaní som čítala viacero, aj u mojich záhradníckych kolegov. Ja osobne staré listy vždy odstraňujem v začiatkoch kvitnutia rastlín. Dokonca boli roky, že spolu s vyrastajúcimi pukmi kvetov ich mráz nenávratne poškodil a tak museli ísť preč, či som chcela alebo nie. Ale posledné zimy bývajú miernejšie. Takýto postup volím aj pri krpčiarkach (rod Epimedium), dávam však vždy pozor na to, aby som nepoškodila vyrastajúce kvety.

Keď všetko po zime zrazu pomaličky ožíva
Po zime vyzerajú čemerice u rodičov aj takto, no o pár týždňov sa to zmení na krásu nižšie. Listy odstraňujem naozaj všetky, rastliny začnú vyháňať nové už počas kvitnutia. Ide o staršie trsy, ktoré majú zhruba 6 rokov.
Čemerice v plnej kráse
Boli však aj takéto zimy, kedy namrzli nielen jemné kvetné puky, ale aj listy. Regenerácia bola pomalšia, no rastlinky to zvládli. Nakoniec vykvitlo len zopá kvetov, no nové listy vyhnali bez problémov.
Toto je len maličký zlomok z toho, čo nájdete aj u slovenských pestovateľov. Kvalitu a široký sortiment nájdete na webe manželov Konečných, ktorí sú v tom čo robia skutočne dobrí. Ak ich nepoznáte, nakuknite na ich web SLOVENSKÉ TRVALKY, ale POZOR! Hrozí riziko nekontrolovateľného nákupu. 🙂

Podobnou údržbou, teda odstránením všetkých starých listov si u mňa prechádzajú aj krpčiarky, teda rod EPIMEDIUM . Aj keď by sa mohlo zdať, že tieto listy sú veľmi pekné, o pár týždňov by to vyzeralo už diametrálne inak a nevynikli by krásne súkvetia, ktoré v tomto momente už vyrastajú zo zeme.

Po zostrihnutí listov vidieť drobné vyrastajúce súkvetia
Moje kvitnúce krpčiarky pár týždňov po zostrihnutí. Ako môžete vidieť v tomto štádiu má rastlinka už mladé krásne listy, ktoré svojou kresbou zdobia záhon aj po odkvitnutí počas celej sezóny- a takto to zostane až do jarných mesiacov.
Epimedium myrianthum – krpčiarka so zaujímavým zafarbením listov z botanickej záhrady v Utrechte (Holandsko)
Zaujímavý kultivar ‘Pink Elf’ s ružovým zafarbením kvetov

Verím, že aj tento článok vám uľahčil rozhodovanie pri jarnej údržbe trvaliek vo vašej záhrade.

Zanechajte mi koment