KÚPILI SME POZEMOK. ČO ĎALEJ?

Asi by mnohí očakávali to, že sa s nadšením vrhneme do realizácie našej záhrady v Devíne a tá bude čoskoro vyzerať ako z inšpiratívnych fotiek našich klientov, ktoré vám často pridávam. Realita je však iná.
Záhradu budeme tvoriť v nasledujúcich mesiacoh, možno aj rokoch o niečo pomalšie. Dôvodov je hneď niekoľko. Nebudeme si klamať, jedným z nich sú aj financie, pretože nás čakajú viaceré väčšie stavebné úkony a úpravy terénu, ktoré aj niečo stoja. No na druhej strane, keby veľmi chceme, môžeme celý proces urýchliť.
Ale viete čo? Vlastne je to takto v poriadku a užívame si každý jeden krok presne tak, ako ho robíme.

Pri každej návšteve záhrady som skúmala, čo nové sa v nej objaví a aký ďalší druh zakvitne. Milujem kvety jablone, ich detaily a odtiene.

Verím ale, že keď sa už rozbehneme, budete spolu so mnou sledovať celý proces tvorby. Moje obľúbené PRED a PO sa tu teda v plnej kráse neobjavia ešte hodnú chíľu a záhrada sa nezmení ako mávnutím prútika. Možno sa ale viacerí nájdete práve v tomto – možno ste nešťastní, že to nejde tak rýchlo ako ste si mysleli. Možno ste aj vy kúpili pozemok so staršími stromami, s vysokou trávou, prerastenými kríkmi a neviete ako ďalej a kde vôbec začať.

Nezúfajte! Prave naopak – tešte sa z maličkostí!

Všímajte si od jari pučiace stromy, vzchádzajúce cibuľoviny, každý nový lístok, kvet. Nebojte sa hmyzu, vítajte ho vo svojich záhradách a neničte ho. Verte, že každý drobný chrobák, motýľ, každá dážďovka alebo had má svoju úlohu a našim pozemkom viac pomáhajú ako škodia. Na druhej strane pozorujte aj druhy, ktoré naše úrody decimujú, robte preventívne opatrenia a ak je už treba, voľte ekologickú formu ochrany.

Stará vinica v pôvodnom stave sa nachádza na konci pozemku. Už teraz v hlave vidím, ako oberám strapce hrozna a ukladám ich na misu v kuchyni.

Na začiatku bol sen, predstava, ktorú sme si spolu s partnerom vytvorili v hlave. Vedeli sme, že túžime po záhrade, ktorá je divoká, v ktorej sú stromy a tie sa rovnako nachádzajú aj na okolitých pozemkoch. Chceli sme záhradu v miernom svahu, kde vytvoríme zaujímavé zákutia plné prekvapení. Takú, ktorá má susedov, no nepozeráme si navzájom z každej strany “do kuchyne”. Od začiatku sme vedeli, že to nebude ľahké, no do roka sa nám podarilo natrafiť na túto našu divočinku.

Keď sme na pozemok vstúpili prvýkrát 2O. 1. 2021 bola poriadna zima, sem tam sa v malých fliačikoch objavil v záhrade aj sneh a všetko bolo v šedo, hnedých odtieňoch. No aj tak som si predstavila tú krásnu šťavnatú zelenú, ktorá sa naozaj po pár mesiacoch aj objavila. Začali kvitnúť prvé ovocné druhy, ale aj rôzne lúčne byliny. Celú plochu sme začali systematicky čistiť od náletov, suchých konárov a vysokých burín.
Oproti iným zarasteným pozemkom sme mali výhodu, že pôvodní majitelia sa o záhradu s láskou starali, avšak posledné sezóny sa situácia zmenila kvôli ich zdravotnému stavu.

Výhľady do krajiny, ktoré nás zaujali sme videli už prvej návšteve.


Celý pozemok má niečo cez 1400m², v spodnej časti má šírku okolo 24m a postupne sa zužuje do cca 12m. Nie je to veľa, ale oproti pozemkom v satelitoch miest s rozlohou okolo 400m² je to slušné. A v konečnom dôsledku, na “vybláznenie sa” a rovnako tak aj na údržbu je to pre nás tak akurát.

Veľkým pomocníkom pri prvých prácach bol benzínový krovinorez Villager BC 2700 XCE, vďaka ktorému sme pokosili celý priestor a zrazu sa pred nami otvorila krásna plocha bez metrovej trávy a náletov. Keďže je pôda na pozemku po dlhých rokoch veľmi “vyšťavená” z energie, pokosenú trávu sme nechali na mieste a pozberali sme len najväčšie kusy. Postupne budeme na celú záhradu dodávať nami vyrobený kompost, čím vylepšíme jej vlastnosti. V piesčitej pôde, ktorou voda len tak presviští je každý organický materiál vítaný.

Aj keď je táto práca doménou partnera, časť záhrady som si vyskúšala pokosiť aj ja, no musím sa priznať, že aj keď to fyzicky zvládnem, presa len to prenechám na mužskú silu. Motorový krovinorez VILLAGER BC 2700 XCE je však vďaka pevnému popruhu veľmi praktický a ľahko sa s ním manipuluje.
Ak hľadáte spoľahlivého pomocníka, vyskúšajte tento krovinorez aj vy. Nájdete ho na stránke www.ibo.sk. Jeho veľkou výhodou je to, že okrem silónovej hlavy disponuje aj trojzubom, ktorý zvládne aj hrubšie nálety. Hľadali sme stroj, kde sa spojí rozumá cena s dostačujúcim výkonom a tak padla voľba na tento model s 2 – taktným motorom a silou až 1,95 kW.
Záhradu však nekosíme veľmi často, od jari to boli len dve kosby a poslednú – na jeseň ešte budeme zvažovať. Príliš častá kosba nie je na takýchto plochách vhodná, nakoľko zem rýchlejšie vyschne, vyskytne sa tu menej kvitnúcich druhov a s tým je spojené aj menšie množstvo užitočného zhmyzu. Týmto témam sa však budem venovať ešte neskôr v samostatných článkoch.
Keď sa pozerám spätne na fotografie, vidím aký kus práce sme už odviedli, no zároveň si uvedomujem, aká cesta nás ešte čaká. Na jar nás čakajú úpravy pomocou väčšej techniky, presuny pôdy, vytváranie kamených múrikov, rekonštrukcia vinice, výsadba nových koreňov viniča a niekoľkých stromov…tie sú pre nás totiž veľmi podstatné. Nebude u nás chýbať dub, moruša, javor poľný a lipa. Ostatné druhy sa dostanú na rad neskôr.
Ak som bola niekedy voči niečomu skeptická, tak to boli tieto Villager akumulátorové nožnice VBP 20. Sama seba som sa pýtala, či je toto naozaj to, čo potrebujem a či nie som schopná ostrihať konáre s klasickými ručnými nožnicami. A viete čo? Teraz by som ich nemenila za nič na svete a som vďačná, že som si ich v rámci spolupráce mohla vyskúšať. Po tisíckach cvaknutí som si uvedomila, že ma nebolí ruka a že strihanie sa stalo mojou obľúbenou činnosťou. Ako pozitívium beriem dve batérie, ktoré sú spolu s nabíjačkou v praktickom kufríku a tak nemusím čakať na opätovné nabitie jednej batérie. Aj keď, výdrž batérie ma milo prekvapila, niekoľko stoviek cvaknutí hravo zvládne.
Ak by som vám mala teda odporučiť len jeden produkt, tak rozhodne tieto nožnice. Vyššia cena možno na začiatku viacerých odradí, ale verte mi, že tento nákup neoľutujete.
Konárov zo záhrady bolo už po prvých rezoch “požehnane”. Odstránili sme všetky suché a poškodené zo stromov, ostatné stromy sme vyčistili od postranných výmladkov z podpníka a rovnako tak preriedili niektoré koruny ovocných druhov. Konkrétnejšie rezy prevedie už odborník – ovocinár, pretože si na ne netrúfame sami. Rastie tu niekoľko marhúľ, sliviek, jabloní, dula, orechy, ale aj čerešňa s višňou na hranici susedných pozemkov. A čo s takým množstvom konárov? Poputujú predsa do kompostu..ale najskôr….
…najskôr z nich vytvoríme štiepku, drobné voňavé kúsky, ktoré rýchlejšie “vyzrejú” na kvalitný kompost. Väčšie konáre s priemerom od cca 4cm poputujú na inú kopu. Narežeme ich na menšie kúsky, uložíme pod strechu a využijeme počas zimy na kúrenie v krbe a užijeme si romantické večery pri ohni. Och áno, s pozemkom sme si kúpili aj domček, ale tomu sa budem venovať až neskôr. Momentálne je pre nás prvoradá záhrada.
Materiál na budúce zlato – teda kompost a naša malá pomocníčka, ktorej nič neunikne. Štiepka je naozaj jemná a rovnako tak štiepkovač VILLAGER VC 2500 spoľahlivo podrví čerstvé konáre, ako aj tie suché. Je elektrický, rýchly, treba rátať s vyššími vibráciami pri štiepkovaní, ale na malú záhradu je ako stvorený. Ak by som vyberala štiepkovač na nedostupnejšie miesta a rovnako tak aj do firmy, siahnem po benzínovom, ktorý zvládne aj hrubšie konáre, no v momentálnej situácii nám vyhovuje aj tento model.
Prvá sezóna na našej záhrade je pomaly za nami a keď si teraz pozerám všetky fotografie (mám ich asi 800), až nechápem akou zmenou prešla. Pre niekoho nie veľmi výraznou, no pre nás je to viac ako dosť. Pritom sme si po každej návšteve povedali, že nevidíme rozdiel a že sme zas raz “nič” nespravili. Jedno je však isté, pomalými krokmi sa dostávame stále bližšie k nášmu vysnívanemu cieľu. Okrem toho nás naša záhrada obdarila týmito chutnými plodmi a viem, že každým rokom pribudne niekoľko ďalších jedlých druhov.

Vďaka dlhoročnej spolupráci so spoločnosťou IBO sme mali možnosť otestovať mnoho zaujímavých pomocníkov a mňa teší, že vám ich postupne predstavím aj v nasledujúcich článkoch, pretože sú neoddeliteľnou súčasťou prác na našej záhrade. Ak sa rozhodnete pre nákup na stránke www.ibo.sk využite 5% zľavu na celý záhradnícky sortiment, postačí ak pri objednávke zadáte kód iJB21. Verím, že aj vám pomôžu s údržou vašich milovaných záhrad.

Raz si milá Elenka posedíme spolu pod našim košatým dubom a budeme spomínať na všetky roky, počas ktorých sme si budovali náš sen.


Janka


Zanechajte mi koment