NAJVYŠŠÍ ČAS NA CIBUĽOVINY??

Keď idú deti do školy, cibuľky idú do zeme a keď idú deti zo školy, cibuľky idú von zo zeme.”
Áno, takto nejako sme sa to učili aj my. Nemusíte sa však obávať toho, že máte svoje cibuľoviny ešte v balíkoch alebo nebodaj ich nemáte ešte ani doma – verím, že zopár “zabudnutých” kúskov sa v záhradníckych centrách nájde aj koncom mesiaca. Naozaj sa nie je kam ponáhľať, aj keď v mnohých médiach sa uvádza práve september ako najvhodnejší mesiac na výsadbu. Vysádzať môžete v podstate až do toho momentu, kedy nie je premrznutá pôda. Nuž a ak si vezmeme do úvahy posledné roky, tak by platilo, že vysádzať môžeme teda počas celého roka bez obmedzení. Samozrejme aj toto má však v našich podmienkach svoje pravidlá.

Ja osobne sadím cibuľoviny počas októbra až novembra – v závislosti od počasia, ale poznám kolegov, ktorí sadia aj v decembri a rastliny na jar krásne kvitnú aj keď možno o pár týždňov neskôr. Veľmi skorá výsadba môže však spôsobiť klíčenie rastlín už počas jesene a preto ju neodporúčam. Poďme sa pozrieť na zopár postrehov a zásad, ktoré by sme mali pri pestovaní týchto jarných krásavíc dodržiavať.

✅ Cibuľoviny sadíme na slnečné miesta alebo na miesta v polotieni. Výborne vyzerajú pod korunami listnatých stromov, kde majú v jarnom období dostatok svetla pokým stromy nasadia listy a vytvoria tieň. Ten naopak oceníme my v nasledujúcich mesiacoch. Vo veľmi tmavých kútoch záhrady vám nebudú kvitnúť a budú sa objavovať len listy.

✅ Obľubujú priepustné pôdy, ktoré sú ľahké, výživné a nie sú premočené. Niektoré druhy tolerujú dobre sucho, iné zase obľubujú vlhkejšie miesta. Platí však to, že na pôdnu vlhkosť by sme si mali dávať pozor najmä v zimnom období. Preto – ak máte ťažké a nepriepustné pôdy, vytvorte väčšie jamky, na spodok nasypte aspoň 5 cm štrku a cibule vysádzajte do substrátu zmiešaného s pieskom, či kvalitnou ornicou.

✅ Vo všeobecnosti platí, že jamka by mala mať zhruba dvojnásobnú hĺbku, ako je veľkosť cibuľky. Ak ich vysadíme príliš plytko, mráz ich môže vytlačiť von alebo si na nich pochutnajú radi myši, či iné hlodavce. Ak ich vysadíme naopak príliš hlboko, nemusia ani zakvitnúť a uvidíte vyrastať len listy.

⁉️ Vedeli ste, že niektoré cibule chutia hlodavcom viac ako iné? Zgustnú si napríklad na tulipánoch, ale taký narcis, korunkovka, cesnaky alebo kókusy ich lákať až tak nebudú. Preto odporúčam najmä náchylnejšie druhy na ohryz vysádzať do zajačieho pletiva. Jednoducho si z neho vytvoríte uzatvorené misky a verte, že rastlinky si cestu von nájdu hravo.

✅ Cibuľky vysádzajte do hniezd, teda aspoň po 10 ks, aby vynikla ich krása. Ak ich vysadíte jednotlivo po celom záhone vo veľkých vzdialenostiach, môžeme povedať že sa ” v ňom stratia”. Ak ich predsa len chcete mať jednotlivo v celom záhone, dbajte na dostatočné množstvo. Pôda by mala byť kyprá a cibuľky by sa nemali medzi sebou dotýkať kvôli prenosu chorôb, ale aj kvôli priestoru potrebnému pre rast a kvitnutie. Vynechajte medzi nimi pokojne opäť dvojnásobok ich veľkosti.

✅ Počuli ste už o POLARITE? Je to jednoduché, cibuľky by sme mali vysádzať “správnym smerom”, teda korienkami dole a rastovou špičkou hore. Predstavte si však veľké polia v Holandsku….myslíte si, že stroj vie, ako otočiť cibuľky správne? 🙃 Ale samozrejme v malých záhradách, kedy sadíme len niekoľko stoviek cibúľ si na to dávam pozor a troška sa s nimi pohrám aj keď to nie je nutné. Povedala by som to tak, že im uľahčím cestu na tento svet.

✅ Cibuľoviny vysádzajte na záhony buď samostatne s tým, že po odkvitnutí ich kompletne vyberiete a nahradíte napríklad letničkami alebo ich saďte v kombinácii s trvalkami, kedy na záhonoch zostávajú bez nutnosti vyberania. Ak ich chcete dosadiť letničkami a predsa ich nevyberať – poriadne si označte miesta, kde sa nachádzajú a vysádzajte ich do medzier medzi nimi.
Niektorým cibuľovinám, napríklad cesnakom svedčí, ak ich “držia” okrasné trávy. Veľmi pekne vyzerá Allium sphaerocephalon v objatí jemných stebiel a súkvetí zaujímavých druhov.

Cesnaky v trvalkovom záhone spolu s kavyľom, rebríčkom a heléniami v pozadí. Zdroj
Krókusy pod stromami. Zdroj


✅ Náramne im to bude svedčať aj v trávniku, sem však vyberajte menšie druhy ako sú napríklad krókusy. Vysádzajte jednoducho tak, že pomocou rýľa vytvoríte záseky v kruhu, cibuľky do nich nahádžete a zeminu len jemne pritlačíte nohou, poprípade otvory presypete substrátom. Tento postup sme spomínali a názorne ukazovali aj v jednej z relácii – pozrieť si ju môžete TU. Takéto miesta nekosíme tesne po odkvitnutí, ale až po prirodzenom zatiahnutí listov do zeme. Potrvá to síce niekoľko týždňov, ale nemusíte sa obávať, nakoľko trávnik sa pomerne rýchlo zregeneruje. Ak ich budeme vysádzať sústredene do kruhov alebo iných kompaktných tvarov, trávnik okolo nich sa bude kosiť oveľa jednoduchšie. Cibuľky môžete opatrne vysadiť aj do okolia kmeňov listnatých stromov – v týchto miestach by trávnik ani nemal byť, čiže po odkvitnutí a zatiahnutí bude vyzerať táto plocha pekne aj s tenkou vrstvou mulča, napríklad jemnou štiepkou.

✅ Z väčších druhov, ako sú tulipány, hyacinty či narcisy odstraňujeme suché kvety, aby sa cibuľky zbytočne nevysiľovali tvorbou plodov a semien. Naopak malé druhy, ako snežienky, bledule, Scilla, Chionodoxa, Puschkinia, Muscari, Cyclamen, Anemone blanda a podobne nechávame prirodzene zatiahnuť celé, keďže sa spoľahlivo rozmnožujú nielen dcérskymi cibuľkami, ale aj semenom.

Listy naopak ponechávame do úplneho zosušenia aj na väčších druhoch ako sú tulipány a narcisy, nakoľko práve pomocou nich čerpajú cibule energiu do budúcej sezóny a v tomto období po kvitnutí môžeme aj hnojiť – vyživujeme teda cibule a od ich kvality závisí kvalita kvitnutia v budúcom roku. Čiže musíme myslieť vždy o krok vpred. Je ideálne, ak máme cibuľoviny vysadené v trvalkovom záhone, pretože tie nádherne prekryjú postupným rastom nevzhľadné zasychajúce listy a tak nás nemusia v konečnom dôsledku vôbec trápiť a nemusíme ich teda ani odstraňovať. Pomaly rozpustné hnojivo môžete zapracovať do zeme aj pár týždňov pred samotnou výsadbou.

✅ Často sa stáva, že nám dlho očakávané kvety v jarnom období rýchlo odkvitnú. Jednou z možností prečo to tak je, býva nedostatok vlahy. Aby sme si predĺžili našu radosť z kvetov, nezabúdame na pravidelnú zálievku, no rastlinky neprelievame. Ak je suchá jar, záhony výdatne prelejem raz za 5-7 dní. V čase, kedy cibuľoviny odkvitajú potrebujú zálievky stále menej a menej.

Páčia sa vám skôr divoké farebné kombinácie…..
….alebo ste skôr za tie umiernenejšie “tón v tóne”?

Výber farieb, tvarov, veľkostí je len na vás. Vedzte však, že správnymi kombináciami kutlivarov a druhov si môžete zabezpečiť kvitnutie počas dlhých týždňov. Nakombinujte pokojne menšie kvety s väčšími, skoré s neskorými a výraznejšie s jemnejšími.

Na webe nájdete veľké množstvo prehľadných tabuliek s postupnosťou kvitnutia jednotlivých druhov. Netvrdím, že všetko 100% tne sedí aj na naše podmienky, ale ako inšpirácia môžu poslúžiť dobre.

Vyberanie cibúľ po odkvitnutí zo zeme je kapitola sama o sebe. Osvedčilo sa mi vybrať po zaschnutí listov najmä tulipány a narcisy. Moja skúsenosť je taká, že čím netradičnejší kvet, tým menšie sú šance na opätovné bohaté kvitnutie v nasledujúcich rokoch bez vyberania. Cibuľky samozrejme aj prirodzene zaťahujú, takže nič nepokazíte s tým, ak si každé dva až tri roky vykopete, necháte preschnúť a uskladníte ich dobre označené napríklad v papierových vrecúškach na suchom mieste do jesennej výsadby.

Tieto tulipány rastú v záhrade bez vyberania a presádzania niekoľko desiatok rokov. Áno, čítate správne, bude to určite viac, ako 20 rokov každoročného kvitnutia.
Korunkovka kráľovská, teda Fritillaria imperialis patrí k vyšším mohutným druhom, ktoré vyniknú v skupinách s inými cibuľovinami alebo trvalkami. Nájdeme ju vo viacerých farbách. Jej cibule s charakteristickým zápachom patria tiež k väčším, preto ich sadíme do hĺbky cca 20cm.
Neočakávajte takýto efekt, ak si kúpite zopár balíkov cibuliek – tu sú ich vysadené tisíce. Po odkvitnutí sa tieto konkrétne cibule v parku Keukenhof vyberajú a…možno neuveríte, ale následne sa vyhodia/ skompostujú. Park sa totižto každý rok obnovuje z nových kúskov. Pozrite si video, ktoré sme pre vás natočili pred pár rokmi TU – PARK KEUKENHOF, HOLANDSKO. Viac o samotnom parku nájdete čoskoro aj v sekcii NA CESTÁCH
Jemné odtiene zelenej a ružovej na odrode ‘Greenland’ pôsobia romantickým dojmom a navodzujú pokojnú atmosféru.
Naopak Tulipa ‘Acuminata’ je ohnivý, nespútaný a zaujme už z diaľky. Čo poviete, nevyzerá ako šľahajúce plamene? Ak by ste tipovali, že ide o novú vyšľachtenú odrodu, mýlite sa. Jeho história siaha až do 18. storočia v Turecku. Výber farieb je naozaj veľmi dôležitý.

📎 OBĽÚBENÉ RODY CIBUĽOVÍN A HĽUZNATÝCH RASTLÍN vhodné na jesennú výsadbu: Tulipa, Narcissus, Hyacinthus, Crocus, Fritillaria, Anemone, Leucojum, Scilla, Chionodoxa, Galanthus, Muscari, Hyacinthoides, Iris a iné.
📎 o všetkých rastlinkách vyššie nájdete čoskoro viac info v sekcii HERBÁR

O cibuľovinách, ale aj hľuznatých rastlinách by som mohla písať ešte veľmi dlho. Verím však, že ste sa dostatočne inšpirovali aj týmito riadkami. Už je len na vás, či preferujete eleganciu alebo skôr nespútanú divokosť. Nabudúce sa pozrieme na tieto krásky v nádobách a na ich kombinácie s dvojročkami a inými jarnými druhmi. Aby nemuseli smútiť ani tí, ktorí vlastnia len balkóny či terasy.

Nenašli ste odpoveď na vašu otázku? Spýtajte sa ma v komentári.
Janka

Zanechajte mi koment